جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

حسن روحانی

تسریع در اجرای برنامه همکاری ایران و چین ضروری است

01:07۰

رئیس جمهور اعلام کرد: تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن برنامه همکاری جامع ایران و چین بسیار ضروری است.

به گزارش اسپات نیوز، حسن روحانی در گفتگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری چین، با اشاره به جایگاه راهبردی و نگاه بلندمدت جمهوری اسلامی ایران به تقویت شراکت همه جانبه با چین به عنوان یکی از قدرت‌های جهانی فارغ از تحولات بین‌المللی، تسریع در عملیاتی شدن مفاد توافقات دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

روحانی در ادامه با اعلام آمادگی ایران برای ارتقای همکاری‌های مشترک اقتصادی با چین در منطقه غرب آسیا، توسعه این همکاری‌ها را موجب تقویت بیش از پیش روابط دو کشور به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری از جمله افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به چین و تسهیل حضور شرکت‌های چینی در ایران در حوزه‌های مورد علاقه دانست.

رئیس‌جمهور با اشاره به ارائه طرح صلح هرمز از سوی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل درخصوص همکاری بین کشور‌های منطقه، افزود: ایران آمادگی دارد درخصوص ارتقاء همکاری چین با منطقه غرب آسیا با موضوعات مختلف از جمله حل مساله فلسطین همکاری کند و در این رابطه طرح امید می‌تواند مبنای تعامل دو طرف باشد.

روحانی در ادامه با قدردانی از مواضع اصولی و حمایت‌های چین در موضوع برجام از جمله در مذاکرات اخیر وین، با اشاره به ضرورت لغو تحریم‌های یک‌جانبه علیه ملت ایران و همچنین تسریع در تکمیل رآکتور اراک وفق برجام، ضرورت همکاری نزدیک دو کشور در موضوعات بین‌المللی برای مقابله با جنگ سرد و ائتلاف‌سازی آمریکا و متحدان غربی آن علیه کشور‌های مستقل از جمله ایران و چین را مورد تاکید قرار داد.

رئیس‌جمهور همچنین با قدردانی از کمک‌های چین به کشورمان در زمینه مقابله با بیماری کرونا از جمله در زمینه تامین واکسن، ابزار امیدواری کرد با استمرار همکاری‌های دو کشور در این زمینه، برای تامین واکسن مورد نیاز ایران اقدامات لازم تسریع شود.

رئیس‌جمهور چین نیز در این گفتگوی تلفنی، روابط با ایران را راهبردی و در همه زمینه‌ها رو به توسعه خواند و بر تلاش برای اجرایی و عملیاتی شدن توافقات دو کشور در اسرع وقت تاکید کرد.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12871

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com