جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

انسولین

فراخوان عجیب وزارت بهداشت برای دریافت انسولین

04:00۰

وزارت بهداشت فراخوانی را منتشر کرده که بر مبنای آن از ۵.۵ میلیون بیمار مبتلا به دیابت خواسته در شرایط کرونا حضوری به مراکز درمانی مراجعه و اطلاعات خود را ثبت کنند.

به گزارش اسپات نیوز، انسولین دوباره کامیاب شد. محدود داروخانه‌هایی که همیشه انسولین داشتند  هم این بار یا ندارند یا تعداد بسیار محدود دارند. مردم از شهرستان برای تهیه انسولین به تهران می‌آیند اما اینجا هم به در بسته می‌خورند.

با این شرایط وزارت بهداشت برای حل این مشکل طی فراخوانی که داده است از همه بیماران دیابتی خواسته برای ثبت‌نام سهمیه انسولین به برخی مراکز و بیمارستان‌ها مراجعه کنند اما جالب‌تر اینکه هیچ کدام از این مراکز و بیمارستان‌ها در جریان چنین خبری نیستند.

دو روز قبل رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزرات بهداشت اعلام کرد در حال ثبت‌نام بیماران دیابتی هستیم. به گفته او قرار بود بیماران مبتلا به دیابت حضوری به برخی مراکز درمانی مراجعه و مدارک و اطلاعات بیماری خود را آنجا ثبت کنند و بعد از آن سهمیه انسولین فقط به افرادی تعلق بگیرد که در این مراکز ثبت‌نام کرده‌اند.

این فراخوان در صفحه اول سایت رسمی وزارت بهداشت هم قرار گرفته است و لیست این مراکز اعلام شده است.

مراکز درمانی می‌گویند در جریان نیستیم!

پیگیری و مراجعه به برخی از این مراکز و بیمارستان‌ها نشان می‌دهد که چنین خبری صحت ندارد و وزارت بهداشت هنوز چیزی به آنها ابلاغ نکرده است.

تهران کلینیک یکی از مراکز این لیست است که آنجا کسی در جریان این خبر نیست. آنها مراجعان را فقط درباره واکسن کرونا راهنمایی می‌کنند و مسئول مربوطه توضیح می‌دهد که نه الان که حتی پیش از این هم ثبت اطلاعات بیماران دیابتی در این بیمارستان سابقه نداشته است.

کسی به آنها دستور نداده و بخشنامه‌ای هم دریافت نکرده‌اند که اطلاعات بیماران دیابتی را ثبت‌نام کنند.

مسئولان داروخانه‌ها مراجعان را به داروخانه‌های اطراف ارجاع می‌دهند و می‌گویند حالا که تا اینجا آمده‌اید داروخانه‌های اطراف را حتما سر بزنید. شاید انسولین داشته باشند و خیالتان برای چند روزی راحت باشد.

اوضاع در تمامی مراکز درمانی همین است!

در بیمارستان مهر هم اوضاع همین است. کارکنان بیمارستان می‌گویند از صبح تعداد زیادی حضوری مراجعه کرده‌اند و تعداد خیلی بیشتری تماس گرفته‌اند. اما چنین خبری صحت ندارد و هیچ دستوری به آنها داده نشده که اطلاعات بیماران دیابتی را جایی ثبت کنند.

یکی از کارکنان آنجا می‌گوید: از صبح افراد زیادی آمده‌اند و زنگ زده‌اند. آنقدر زیاد که ما شک کردیم شاید ما خبر نداریم. اما از مسئولان بیمارستان هم پرسیدیم. آنها هم در جریان نیستند. هیچ چیزی به ما ابلاغ نشده و ما در جریان نیستیم.

قسمت جالب ماجرا اینجا است که  این خبر هم در رسانه‌ها منتشر شده، هم در سایت رسمی وزارت بهداشت و هم کیانوش جهانپور آن را در صفحه رسمی خود در توییتر اعلام و لینک مراکز ثبت‌نام را منتشر کرده است.

اما به نظر می‌رسد وزارت بهداشت یا فراموش کرده این تصمیم را به این مراکز درمانی اعلام کند و یا قبل از اعلام، موضوع را رسانه‌ای کرده‌است. یعنی مردم زودتر از این مراکز در جریان قرار گرفته‌اند.

اما این مشکل فقط مربوط به تهران نیست. یکی از کاربران فضای مجازی اعلام کرده که بعد از اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و توییت کیانوش جهانپور به بیمارستان گلسار رشت رفته (بیمارستانی که درلیست اعلام شده هست) اما مسئولان بیمارستان در جریان نبوده‌اند.

این لیست اعلام شده،  لیستی طولانی که شامل همه مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان‌ها در سراسر کشور است. افرادی که دیابت دارند می‌توانند حضوری به این مراکز مراجعه و اطلاعات خود را ثبت کنند.

مراجعه حضوری ۵.۵ میلیون بیمار دیابتی امکان‌پذیر است؟

این تصمیم حتی اگر اجرا هم شود، عجیب است که چرا وزارت بهداشت در این شرایط کرونایی اصرار بر مراجعه حضوری ۵.۵ میلیون بیمار دیابتی  که جزو گروه پر خطر محسوب می‌شوند به این مراکز را دارد.

برخی دیگر می‌گویند قبلا این مراحل را طی کرده‌اند و اطلاعات آنها ثبت است سال‌هاست بر همان اساس انسولین می‌گیرند ثبت‌نام مجدد برای چیست؟

طبق گفته یکی از درخواست کنندگان انسولین:«مادر من سال‌هاست در مرکز بهداشت پرونده تشکیل داده و براساس آن از داروخانه انسولین می‌گیرد. چرا باید دوباره ثبت‌نام کند؟»

یکی دیگر از کاربران در توییتر  نوشته که احتمالا وزارت بهداشت تصور می‌کند ما با ثبت‌نام‌های متعدد در این سامانه و آن مرکز بهبود پیدا می‌کنیم. واگرنه چند بار باید در یک سامانه ثبت‌نام کرد. «من تا به حال ۵ بار پرونده تشکیل داده‌ام. دقیقا دارید چه می‌کنید؟ ثبت‌نام های مکرر بیماری ما را خوب نمی‌کند».

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=13096

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com