جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

ارزش چک‌های برگشتی در فروردین‌ماه نصف شد

02:00۰

براساس گزارش بانک مرکزی، در فروردین امسال تعداد و ارزش چک‌های برگشتی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۵۵ و ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش اسپات نیوز، طبق گزارش بانک مرکزی درباره چک‌های مبادله شده در فروردین ۱۴۰۰، بیش از ۶٫۹ میلیون فقره چک به ارزش حدود ۱۴۹۰ هزار میلیارد ریال در کل کشور مبادله شده است که با توجه به تعطیلی نیمه اول فروردین و همچنین اعمال قرنطینه عمومی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا در نیمه دوم فروردین، آمار چک‌های مبادله شده این ماه نسبت به اسفند ۹۹ از نظر تعداد و ارزش به ترتیب ۲۷٫۸ و ۴۲٫۷ درصد کاهش یافته است.

براساس این گزارش، حدود ۶٫۴ میلیون چک در فروردین ۱۴۰۰ وصول شده یعنی از نظر تعداد و ارزش به ترتیب ۹۱٫۸ و ۸۹٫۳ درصد از چک‌های مبادله شده، اعلام وصول شده است. همچنین در فروردین سال جاری ۵۶۹ هزار چک به ارزش ۱۵۸ هزار میلیارد ریال برگشت خورده یعنی از نظر تعداد و ارزش ۸٫۲ و ۱۰٫۷ درصد از چک‌ها برگشت خورده است.

کاهش واضح چک‌های برگشتی نسبت به فروردین ۹۹

مقایسه آمار چک‌های برگشتی فروردین ۱۴۰۰ با مدت مشابه سال قبل گویای آن است که نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده از ۱۸٫۳ در فروردین ۹۹، به ۸٫۲ در فروردین ۱۴۰۰ رسیده است که نشان‌دهنده کاهش حدود ۵۵ درصدی چک‌های برگشتی است. علاوه بر این نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده هم از ۲۰ درصد فروردین ۹۹ به ۱۰٫۷ درصد در فروردین ۱۴۰۰ رسیده است که کاهش نزدیک به ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، کاهش آمار چک‌های برگشتی در شرایطی به وقوع پیوسته است که هنوز قانون جدید چک به صورت کامل اجرایی نشده و اخیرا استفاده از سامانه صیاد الزامی شده است. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود  با اجرای کامل قانون جدید چک و اطلاع مشتریان از فرصت‌های سامانه صیاد همچون تقارن اطلاعاتی باز هم میزان چک‌های برگشتی کاهش یابد.

انتهای پیام

منبع
فارس
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=13312

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com