جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

داغ‌ترین تابستان نیم‌قرن اخیر در راه است!

02:00۰

سال ۱۴۰۰ رکورددار کم‌بارش‌ترین سال آبی در ۵۰ سال اخیر است لذا داغ‌ترین تابستان ‌پیش‌روی همه استان‌های کشور است.

به گزارش اسپات نیوز، الگوهای هواشناسی حاکی از آن است که هوا در این تابستان بسیار گرم خواهد بود. میانگین افزایش دمای بلند مدت ایران تا نیمه دهه ۹۰، سالانه ۰.۴درجه بود که امسال این عدد  طبق پیش‌بینی‌ها به یک درجه می‌رسد.

صادق ضیائیان، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، درباره شرایط گرمای پیش‌روی کشور تا پایان تابستان اظهار کرد: میانگین دمای هوا در فاصله خرداد تا شهریور در جنوب و جنوب‌شرق کشور و استان‌های ساحلی خزر نرمال می‌ماند، ولی سایر مناطق که بخش بزرگی را تشکیل می‌دهند، به‌طور میانگین یک درجه گرم‌تر از میانگین ۵۰ ساله خواهند بود.

کاهش قابل‌توجه بارش‌ها در پاییز و زمستان ۹۹ که ابتدای سال آبی هستند، باعث شد تا وضعیت سدها در شرایط مناسبی نباشد. علی‌رغم سال‌های اخیر دیگر ذخیره‌ای از ارتفاعات زاگرس و البرز هم وجو ندارد.

صادق ضیائیان توضیح داد: از آنجا که طی سال آبی- زراعی افزایش دما رخ داده است، پیش‌بینی می‌شود، آورد رودخانه‌های زاگرس و البرز هم مناسب نباشد و کمبود آب تا پایان شهریور ادامه دارد.

این در حالی است که همزمان مساحت یخچال‌های طبیعی کشور نیز کاهش محسوس یافته است و در این شرایط اگر آب هم پشت سدها نباشد، تولید نیروی برقابی نیز امکان‌پذیر نخواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی هشدار داد: از ابتدای اردیبهشت‌ هشدار کمبود منابع آب در بسیاری از استان‌های کشور اعلام شد. این معضل فقط مختص به استان‌های خشک نظیر سیستان و بلوچستان نیست، بلکه در دو سوی زاگرس و البرز نیز این شرایط تثبیت می‌شود؛ بنابراین هم مردم باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند و دولت نیز باید تمهیداتی برای محدود کردن کشاورزی‌ آب‌بر بیندیشد.

همین مسئله باعث می‌شود که امسال کشور در تامین برق هم با مشکل مواجه شود.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=13075

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com