جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

علت گرانی قطعات خودرو

علت افزایش قیمت قطعات خودرو و زیاد شدن قطعات تقلبی

02:00۰

عضو انجمن قطعه سازان خودرو کشور در خصوص علت گران شدن ۲۵ درصدی قطعات لوازم یدکی و افزایش اجناس تقلبی در بازار خودرو توضیحاتی داد.

به گزارش اسپات نیوز، حمدرضا رعنایی، رئیس کمیته قطعات انجمن همگن قطعه‌سازان، با اشاره به افزایش میزان تقلب قطعه در کشور نسبت به گذشته، اعلام کرد: این روزها به دلیل اینکه تقاضا برای قطعه بالا رفته و از آن طرف عرضه کم شده است، میزان تقلب در قطعات افزایش یافته است، یعنی می‌توان گفت وقتی تقاضا بالاست و عرضه کم است، هر قطعه‌ای امکان تقلبی بودنش افزایش می‌یابد.

رعنایی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۳۰ درصد از قطعات یدکی موجود در بازار از طریق قاچاق و یا تولید زیر پله‌ای و تقلبی تامین می‌شود، اما همچنان این عدد رقم بزرگی است و وجود این سهم از قطعات تقلبی و قاچاق در بازار لوازم یدکی فاجعه محسوب می‌شود، توضیح داد: قطعات تقلبی بسیاری در بازار وجود دارد که با نام‌های اصل در بازار به فروش می‌رود. برخی قطعات ایرانی را به نام خارجی، برخی اجناس بی‌کیفیت را به جای قطعات با کیفیت و برخی قطعات چینی را به اسم قطعات با کیفیت می‌فروشند و این میزان افزایش یافته است.

وی افزود: تنها راه جلوگیری از قاچاق راهی است که وزارت صمت اکنون در پیش گرفته است که فعال کردن شناسه ملی کالای خودرویی است که قطعات را شناسایی می‌کند. تاکنون ۱۷ قلم از قطعات خودرو شناسه ملی دریافت کردند و حدود ۱۵ قطعه یدکی دیگر نیز در شرف بررسی کارشناسی و کسب شناسه ملی است. اکنون بیشترین قطعات تقلبی که در بازار وجود دارد شامل لنت ترمز، دیسک و صفحه، جلوبندی، استارت، دینام و رینگ است.

رئیس کمیته قطعات انجمن همگن قطعه‌سازان با اشاره به علت گرانی قطعات خودرو نسبت به سال گذشته، تصریح کرد: امسال ۲۵ درصد به قیمت نهاده‌های تولید اضافه شد و علاوه بر این ۴۰ درصد حقوق کارگر اضافه شد که در کل باعث شد قطعات لوازم یدکی حدود ۲۵ درصد گران شود.

انتهای پیام

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=13259

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com