جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

ویروس کرونا

ویروس کرونا آزمایشگاهی است؟

11:13۰

بیل نلسون، رئیس جدید ناسا ادعا می‌کند ویروس کووید۱۹ ممکن است در آزمایشگاه تولید شده باشد و نباید این احتمال را نادیده گرفت.

به گزارش اسپات نیوز، بیل نلسون، سناتور سابق دموکرات ایالت فلوریدا و مدیر تازه منصوب شده ناسا در یک رویداد مجازی اظهار نظرهایعجیب و غریبی در مورد چین، بحران کووید۱۹ و امنیت ملی آمریکا کرد و گفت: این احتمال کم نیست که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در چینبه بیرون درز کرده باشد.

اینکه چین مقصر شیوع این همه‌گیری جهانی است، بدون ارائه شواهد متقن و علمی درست نیست و نباید این ادعا را به راحتی پذیرفت.

نلسون با تاکید بر اینکه که ایالات متحده نباید از چینی‌ها غافل‌ نشود و برای اثبات ادعای خود به گزارش‌های غیر رسمی مبنی بر اینکه ویروسکرونا می‌تواند از آزمایشگاهی در موسسه ویروس شناسی ووهان آمده باشد، تکیه کرد.

او افزود: چینی‌ها در فضا بسیار پرخاشگرانه و تهدیدکننده عمل می‌کنند و ما باید نگران باشیم. این قابل نادیده گرفتن نیست.

رشد و نشت ویروس کرونا اگرچه از یک آزمایشگاه در ووهان غیرممکن نیست و حتی اگر تلاش‌های فضایی این کشور تهاجمی توصیف شود، بازهم پیشرفت چین در فضا هیچ ارتباطی به ایجاد تصادفی یک بیماری همه‌گیر جهانی ندارد. البته همانطور که دانشمندان در مورد منشاء شیوعکرونا می‌گویند، نبود وجود شواهد دلیل بر نادرست بودن این فرض نیست.

با فرض اینکه ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان به بیرون درز کرده است، ممکن است هرگز اثبات نشود، چرا که این میکروارگانیسم‌ها به طورطبیعی عمر کوتاهی دارند. ضمن اینکه تصور اینکه دانشمند یا دانشمندانی در چین یا هرجای دیگر دنیا، عمدا به چنین ویروسی اجازه دهند ازمحدوده سالم و حفاظت شده آزمایشگاه خارج شود، دشوار است.

اما موضوع گیج‌کننده در مورد سوءظن‌های رئیس جدید ناسا این است که ناسا یک سازمان دولتی است که برای پیشبرد منافع بشر در فضا ایجادشده است، نه اپیدمیولوژی. بنابراین احساس می‌شود که رئیس جدید این آژانس فرافکنی می‌کند و طرح این موضوع هیچ ارتباطی با کاوش درفضا ندارد و در بهترین حالت گمراه‌کننده است.

با این حال در موضوع اکتشافات فضایی، چین بسیار پیشرفت کرده است. هفته گذشته این کشور اولین مریخ‌نورد خود را روی سیاره مریخ فرودآورد که یک جهش نمادین رو به جلو در هدف خود برای پر کردن شکاف فضایی بین خود و ایالات متحده است.

نلسون نیز به عنوان رئیس جدید ناسا از نقش چین به عنوان یک رقیب جدی در صنعت فضایی نام برده است، اما ارتباط مشخصی میان اینموضوع و شیوع ویروس کرونا دیده نمی‌شود.

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=13208

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com