جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

ثبت خانه در سامانه املاک اجباری است

02:33۰

همه مردم از هر قشری باید اطلاعات خانه‌های خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند اما سوالی که در این میان مطرح است، این است که فعالیت این سامانه که از ۱۹ فروردین کار خود را آغاز کرده تا کی ادامه دارد و اگر فردی املاک خود را ثبت نکند چه می‌شود؟

به گزارش اسپات نیوز، فرصت ثبت املاک در سامانه املاک و اسکان دو ماهه بوده و از آنجایی که این فرایند از روز ۱۹ فروردین آغاز شده تا روز ۱۹ خرداد نیز ادامه دارد.

در دو هفته آینده همه کسانی که املاک خود را ثبت نکرده‌اند باید فرایند ثبت نام را انجام دهند. فرقی نمی‌کند که فرد مستاجر باشد یا مالک، ملک در روستا باشد یا شهر، شهر یا روستا کم جمعیت باشد یا پرجمعیت، همه افراد جامعه باید این کار را انجام دهند.

اگر در این مدت زمان مالک یا مستاجری که ملکی را اجاره کرده فرایند ثبت را انجام ندهد مشمول مالیات می‌شود. املاکی که ثبت نشوند جزء خانه‌های خالی حساب می‌شوند و مالیات بر خانه خالی به آنها تعلق می‌گیرد.

از جریمه‌های دیگر که برای افرادی که خانه خود را سامانه ثبت نکنند در نظر گرفته شده به شرح زیر است:

  1. افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک
  2. خدمات ناشی از اعمال سیاست های حمایتی یارانه ای و کمک معیشتی
  3. تعویض پلاک خودرو
  4. فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی
  5. ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه و ابلاغیه
  6. ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت
  7. استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن
  8. آب و فاضلاب، برق، گاز و تلفن مکلفند براساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور، مطابق باکدپستی یا نشانی یکتا و به نام مالک یا بهره بردار صادر می‌شود
  9. واحدهای مسکونی واقع در کلیه شهرهای زیر صد هزار نفر جمعیت و روستاهای کشور مشمول جریمه‌ای معادل ۲۰ درصد مالیات سال اول
  10. واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای صد هزار نفر جمعیت که هریک از مالک یا بهره‌بردار آن‌ها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی موضوع ماده (۵۴ مکرر) این قانون محسوب می‌شوند.

البته ایراداتی که این سامانه دارد باعث شده که اجرا کردن طرح مالیات بر خانه‌های خالی را حداقل برای امسال در هاله ابهام قرار دهد. کارشناسان می‌گویند که اجرا کردن این طرح به علت صعف‌های این سامانه،امسال کمی بعید به نظر می‌رسد.

در این سامانه الزامی برای ثبت‌نام حقوقی‌ها وجود ندارد و به نوعی معاف از مالیات شده‌اند. این در حالی است که بیشترین خانه‌های خالی در اختیار این گروه است.

همچنین این سامانه باید به اطلاعات چندین دستگاه از جمله سازمان ثبت اسناد و املاک، اتحادیه املاک، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد مسکن، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها وصل باشد که نیست.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=13608

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com