جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

اینترنت

انحصار واردات اینترنت رفع می‌شود

01:54۰

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نخستین مرکز تبادل داده‌های بین المللی ایران در منطقه اقتصادی پیام آماده ورود به مدار فعالیت است، خبر داد و آن را اولین گام برای رفع انحصار واردات اینترنت در کشور دانست.

به گزارش اسپات نیوز، آذری جهرمی وزیر ارتباطات با انتشار توییتی  از آمادگی اولین مرکز تبادل داده (IXP) بین‌المللی ایران برای ورود به مدار فعالیت خبر داد. این مرکز که در منطقه ویژه اقتصادی پیام راه‌اندازی شده است، به گفته وزیر ارتباطات مهم‌ترین زیرساخت «رفع انحصار» واردات اینترنت در کشور است.

مرکز تبادل داده یا IXP یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات است که با کمک آن می‌توان داده‌های اینترنتی را منتقل کرد و محیط‌های تحت عنوان IXP وظیفه دارند رد و بدل کردن اطلاعات را به بهترین شکل انجام دهند.

بعد از خصوصی‌سازی به عنوان بخش دولتی مخابرات، شرکت زیرساخت فعالیت خود را آغاز کرد. با قانونی که در اجرای سیاست‌های کل اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی مخابرات مطرح و توسط مجلس تصویب شد اکنون اینترنت در ایران به‌صورت انحصاری در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گرفته است.

آذری جهرمی آبان سال گذشته با اشاره به انحصار شرکت زیرساخت براساس مصوبه مجلس، وعده داده بود تا قبل از اتمام دولت دوازدهم شرایطی را فراهم کند تا واردات پهنای باند از طریق شرکت‌های مختلف میسر و انحصار شرکت زیرساخت شکسته شود.

جهرمی یادآوری کرد: بر این اساس ما اولین مرکز داده بین‌الملل (IXP) را با نام منطقه ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجموعه فرودگاه پیام دایر کردیم. این مرکز یکی از اجزای شبکه ملی اطلاعات است که در سند مصوب آمده است. زیرساخت این شبکه فراهم است و کارهای فنی نیز انجام شده تا ما را به سمتی ببرد که تا مرداد ۱۴۰۰ انحصار را از شرکت زیرساخت برداریم. هر چند کار دشواری است اما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=13806

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com