جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

رشد چشمگیر مشاغل خانگی در دوران کرونا

03:00۰

گسترش ویروس کرونا در کشور موجب تغییراتی در فعالیت بسیاری از کسب و کارها و سبک زندگی مردم شد. در این بین توصیه کارشناسان به روی آوردن افراد به مشاغل خانگی در دوران کرونا باعث شد تا این کسب و کارها به سرعت در بستر فضای مجازی رونق بگیرد.

به گزارش اسپات نیوز، علیرغم آنکه آمار دقیقی از وضعیت شاغلین و فعالان حوزه مشاغل خانگی در دست نیست اما پیش بینی می‌شود بیش از ۱۰ درصد  اشتغال کشور در اختیار کسب و کارهای خانگی باشد.

در حال حاضر از کسب و کارهای خانگی به عنوان یک منبع مهم درآمد یاد می‌شود که در سال‌های اخیر استقبال از آن روز افزون شده و افراد با کار در خانه ضمن افزایش سطح درآمد، کسب و کار خود را توسعه بخشیده و به اقتصاد خانوار نیز کمک می‌کنند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سهم مشاغل خانگی از نرخ اشتغال کشور ۴ تا ۶ درصد است و این رقم در تولید ناخالص داخلی ۲ تا ۲.۵ درصد پیش‌بینی می‌شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای توسعه مشاغل خانگی و حمایت از فعالان این بخش،  طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را در دستور کار قرار داده و در دوران کرونا با رویکرد ویژه ای به اجرای این طرح پرداخته است.

این طرح از جمله طرح‌های حمایتی حوزه اشتغال، ذیل برنامه اشتغال فراگیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که با نقش آفرینی موثر سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی به عنوان نهاد واسط، تسهیل‌گر و توسعه‌ای به اجرا در آمده و اجرای آن تاثیر بسزایی در کاهش بیکاری استان‌ها داشته است.

مهناز امامدادی، دبیر ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی وزارت کار از رشد بیش از دو برابری مشاغل خانگی در جهان خبر داده و می گوید: «با شیوع ویروس کرونا در دنیا کسب و کارهای خانگی بیش از دو برابر رشد داشتند و مطالعات نشان می دهد که تعداد کسانی که در مشاغل خانگی مشغول کار شده اند از ۱۰۰ میلیون نفر به ۲۶۰ میلیون نفر دوران کرونا افزایش پیدا کرده است.»

وی به متفاوت بودن تعریف مشاغل خانگی در ایران اشاره کرده و می افزاید: «مشاغل خانگی در ایران با آنچه در دنیا رواج دارد متفاوت است. در کشور ما کسب و کارهایی که خدمات را در منازل ارائه می دهند جزو مشاغل خانگی به شمار نمی روند در حالی که در دوران شیوع کرونا ارائه خدمات خانگی از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.»

طبق گفته‌های امامدادی می گوید در سال ۱۳۹۷ تسهیلات پرداختی بانک مرکزی به مشاغل خانگی ۸۰۰ میلیارد تومان و طی سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در هر سال ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است که این رقم در سال جاری ۲۵۰ میلیارد تومان پیش بینی شده و از افزایش ۲۵ درصدی تسهیلات در مقایسه با سال گذشته حکایت دارد.

بر اساس قانون مشاغل خانگی ۳۲۳ رشته به عنوان مشاغل خانگی شناسایی شده‌اند که همه ساله مورد بازنگری قرار می گیرند.

سال گذشته امکان بهره‌مندی از مزایای بیمه صندوق روستاییان و عشایر برای حدود ۹۰ درصد از فعالان حوزه مشاغل خانگی فراهم شد و وزارت بهداشت نیز دستورالعمل ویژه مشاغل خانگی در رشته‌های غذایی را تنظیم و منتشر کرد که شرایط برای فعالان این بخش را تا حد زیادی تسهیل کرد.

کارشناسان اقتصادی با توجه به شرایط کرونا در کشور بر لزوم تقویت و ارتقای سهم مشاغل خانگی همواره تاکید می‌کنند و معتقدند اشتغال خانگی یکی از بهترین فرصت‌ها و ساز و کارها برای ایجاد اشتغال در شرایط کرونا به شمار می رود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=13798

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com