جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

شکایت از گوگل؛ تبعیض و نابرابری علیه زنان حقیقت دارد؟

02:00۰

چهار زنی که اظهار داشتند در گذشته برای گوگل کار می‌کردند با ثبت یک شکایت جمعی مدعی شده‌اند که این شرکت با تبعیض جنسیتی حقوق برابر را از آن‌ها را سلب می‌کرده است. این چهار نفر خود را نماینده ۱۰,۸۰۰ کارمند زن دیگر معرفی کرده‌اند.

به گزارش اسپات نیوز، در این شکایت آمده است گوگل برای شغل‌های یکسان حقوق‌های متفاوتی به زنان و مردان پرداخت می‌کند و این رویه برخلاف «قانون حقوق برابر کالیفرنیا» است. شاکیان این پرونده مدعی ‌شده‌اند که گوگل در مناصب یکسان سالانه حدود ۱۷ هزار دلار به زنان کمتر از مردان حقوق پرداخت کرده است.

این پرونده که اولین بار در سال ۲۰۱۷ ثبت شده، ادعا می‌کند که زنان در گوگل در مسیرهای شغلی نازل‌تری نسبت به همکاران مرد خود قرار می‌گیرند، در نتیجه حقوق و مزایای کمتری دریافت می‌کنند. این چهار نفر همان سال از گوگل بیرون آمدند.

«کِلی درمودی»، وکیل مدافع این چهار نفر می‌گوید: «امروز روز مهمی برای زنان گوگل و دنیای فناوری است و شدیدا به موکلان شجاعمان افتخار می‌کنیم که در این مسیر قدم گذاشته‌اند. ضروری است که شرکت‌ها به جای پرداخت هزینه برای جدال در دادگاه، اولویت خود را به پرداخت حقوق یکسان به زنان اختصاص دهند.»

این شکایت تنها موردی نیست که گوگل را به پرداخت غیرمنصفانه حقوق زنان متهم می‌کند. وزارت کار آمریکا پارسال به خاطر عدم انتشار اطلاعات مربوط به حقوق و مزایا از گوگل شکایت کرد و سه ماه بعد نتیجه گرفت که این شرکت در زمینه پرداخت حقوق به‌صورت سیستماتیک علیه زنان تبعیض قائل شده است.

سخنگوی گوگل می‌گوید: «این شرکت در سیاست‌ها و برخوردهای خود قویا به برابری اعتقاد دارد. او به طور مستقیم به این پرونده شکایت جمعی اشاره نکرده، ولی می‌گوید گوگل در هشت سال اخیر هر سال بررسی دقیقی در زمینه پرداخت مساوی حقوق انجام داده است.»

او ادامه داد: «اگر تفاوتی بین پرداخت‌ها، از جمله بین مردان و زنان پیدا کنیم، به جبران آن‌ها می‌پردازیم.»

درمودی از برگزاری دادگاه آن‌ها احتمالا در سال آینده میلادی خبر داد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=13882

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com