جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

آمار خیره‌کننده بیکاران تحصیل‌کرده در مقایسه با بی‌سوادها

02:07۰

بر اساس آمارهای به‌دست آمده در سال ۹۹ سهم جمعیت بیکار فارغ التصحیلان آموزش عالی از کل بیکاران ۳۸.۹ درصد بوده است.

بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی با طرح‌های مختلف دولت حل نشد، بلکه این روزها شاهد مسافرکشی با خودرو شخصی، موتور و رانندگی در آژانس های تاکسی تلفنی، مشاغل آزاد و دلالی، راه اندازی بقالی و سوپرمارکت ،وردست پدر و ادامه شغل پدری و مواردی از این دست توسط دانشگاهیان هستیم.

این افراد از یک طرف نگران به باد رفتن جوانی خود و از سوی دیگر باید تلاش کنند تا با کسب درآمدی بتوانند زندگی خود را بگذرانند.

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در سال ۹۹ بیانگر این است که نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹.۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (۹۸) ، ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

در سال۹۹ به میزان ۴۱.۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (۹۸) ۲.۸درصد کاهش یافته است.

در سال ۹۹سهم جمعیت بیکار فارغ التصحیلان آموزش عالی از کل بیکاران ۳۸.۹ درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان ودر نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است.

در آخرین نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در سال ۱۳۹۹، نرخ بیکاری فارغ التحصیل آموزش عالی،۱۴.۲ درصد جمعیت فعال فارغ التحصیلان آموزش عالی بوده است. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات این نرخ نشان دهنده این است که نسبت به سال قبل ۲.۵درصد کاهش داشته است.

سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص نشان می دهد که ۹.۵ درصد جمعیت شاغل، دارای اشتغال ناقص بوده اند. این شاخص در بین مدران بیش تر از زنان و در نقاط روستایی بیش تر از نقاط شهری بوده است. سهم اشتغال ناقص در سال ۹۹ نسبت به سال قبل ۰.۴ درصد کاهش داشته است.

در سال ۹۹ سهم جمعیت بیکار فارغ التصحیلان آموزش عالی از کل بیکاران ۳۸.۹ درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان ودر نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به سال قبل ۲.۷ درصد کاهش داشته است.

همچنین، نتایج گویای آن است که در سال ۹۹ سهم جمعیت شاغل فارغ التصحیلان آموزش عالی از کل شاغلان، ۲۵.۰ درصد بوده است.

این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. با بررسی تغییرات مشاهده می شود این شاخص نسبت به سال قبل ۰.۳ درصد افزایش داشته است.

بررسی سهم شاغلین ۱۵ساله و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت و بیشتر نشان می دهد. ۳۴.۴ درصد شاغلین به طور معمول ۴۹ساعت و بیشتر در هفته کار می کنند. بنابراین، این شاخص که یکی از نماگرهای کار شایسته است نشان می دهد که در کشور سهم زیادی از شاغلین بیشتر از استاندار کار می کنند. این شاخص نسبت به سال قبل۳.۶ درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام

منبع
خبرآنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14107

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com