جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

انجام معاملات آنلاین صرافی‌ها مجاز شد

01:49۰

بر اساس دستورالعمل جدید تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها، عملیات صرافی در بسترهای معاملاتی آنلاین و استفاده از رمزارزهای استخراج شده داخلی برای واردات مجاز شناخته شده که بایستی بر اساس ضوابط ابلاغی بانک مرکزی و در چارچوب‌های تعیین شده انجام پذیرد.

به گزارش اسپات نیوز، در اواخر اردیبهشت‌ماه شورای پول و اعتبار دستورالعمل جدید تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها را با حضور عبدالناصر همتی، رییس‌کل سابق بانک مرکزی، تصویب کرد. اگر چه در این دستورالعمل اشاره‌ای به صرافی‌های ارز دیجیتال نشده است اما طبق ماده ۲۳ آن به صرافی‌های دارای مجوز، اجازه معامله آنلاین و خرید و فروش رمزارزهای استخراج شده در داخل کشور داده شده است.

با تاکید بانک مرکزی روی معاملات رمزارزهای استخراج شده در کشور، باید منتظر ماند تا زیرساخت‌های فنی برای شناسایی این رمرزارزهای تولید داخل آماده شود اگر چه این موضوع با ذات دارایی‌های دیجیتال تناقض دارد.

انجام عملیات صرافی در خارج از نشانی مندرج در اساس‌نامه ثبت شده صرافی و اجازه‌نامه فعالیت صرافی یا مجوز شعبه، به استثنای عملیات صرافی در بسترهای معاملاتی بر خط داخلی در چارچوب ضوابط ابلاغی، طبق ماده ۱۸ این دستورالعمل، بانک مرکزی ممنوع است. اما ضوابطی از سوی بانک مرکزی هنوز برای این حوزه مشخص نشده و به نظر می‌رسد تعیین آن برعهده کارگروه مبادلات رمز ارز قرار گیرد که اعضای آن متشکل از مرکز ملی فضای مجازی و مجلس شورای اسلامی است.

بانک مرکزی به نظر می‌رسد، می‌خواهد صرافی‌های ارز دیجیتال را ساماندهی کند و احتمالا این مهم از مسیر اعطای مجوز رسمی به صرافی‌ها می‌گذرد. اگر چه برای تاسیس صرافی و دریافت مجوز، در استان تهران و شهرهای بزرگ نیاز به سرمایه ۲۵ میلیارد تومانی است که به نظر تامین این سرمایه اولیه پیش‌بینی شده برای فعالان حوزه مبادلات رمزارزها که به صورت استارتاپی فعالیت می‌کنند، کار دشواری است.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14178

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com