جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

تمبر پستی

بازگشت تمبر به سیستم پستی کشور

03:00۰

مدیرکل دفتر ارتباطات شرکت ملی پست گفت: نصب تمبر روی بسته‌ها و پاکت‌های پستی بین‌المللی با هدف معرفی فرهنگ، هنر و تاریخ کشور،‌ از سر گرفته شد.

به گزارش اسپات نیوز، تمبر پستی یک ابزار ارتباطی و رسانه ملی اثربخش است که مرزهای جغرافیایی را در نوردیده و پیوندی مستحکم بین مردمان سرزمین‌ها و کشورهای مختلف از هر ملتی، مذهبی، زبانی و نژادی برقرار می‌کند. تمبر رسانه‌ای مصور و دیداری است که با زبان تصویر با همه سخن می‌گوید. زبانی که نیاز به مترجم ندارد و هرکس آن را می‌شناسد. زبانی که پیامش از تمامی تقسیم بندی‌های جغرافیایی، نظام‌های سیاسی و طبقه‌بندی‌های اجتماعی عبور کرده و بی هیچ دخل و تصرفی به مخاطب می‌رسد.

هنگامی که آلبوم‌های تمبر را ورق می‌زنیم، در میان انبوه این قاب‌های کوچک تمبرهایی به چشم می‌خورد که تصویر افراد و شخصیت‌های به‌نام و بزرگ بر آن حک شده است. در کشور ما بسیاری از تمبرهای پستی خیره‌کننده، آن دسته از تمبرهایی است که واقعیت رویدادها، وقایع و تاریخ و چهره شخصیت‌های برجسته تاریخ‌ساز و نخبگان  کشور را که در اعتلای فرهنگ و عظمت ایران اسلامی نقش ارزشمند داشته و دارند، به تصویر کشیده است.

محمدجواد آذر جهرمی وزیر ارتباطات نیز به اهمیت استفاده از تمبر در سال‌های گذشته به‌عنوان هویت و تاریخ کشور اشاره کرده و گفته بود « تمبر موضوعی تزیینی نیست و صنعت بسیار بزرگی در دنیا دارد و در بسیاری از کشورها الصاق تمبر به مرسولات حذف نشده چرا که تمبر تاریخ این کشورها است»  براساس همین تاکید کرد تا پیش از پایان دولت هم تمبر به عنوان میراث پست و نماد فرهنگی پست به بسته‌های پستی برگردد.

بر اساس گفته وزیر ارتباطات تمبر یکی از  رسانه‌های فرهنگی مهم‌  هر کشور است، و حفظ تمبر نیاز به تلاش قابل توجه‌ای دارد. ما مکان‌های تاریخی، رویدادهای مهم و میراث‌های ماندگار بسیاری داریم که می‌توانیم با تمبر آن را به تمام دنیا ارسال کنیم، اینها سبقه تاریخی دارند. زمانی که تمبرهای مختلف چاپ و در دنیا منتشر می‌شود و در کلکسیون‌های دنیا قرار می‌گیرد، می‌تواند فرهنگ غنی کشور را نشان دهد.

حسن عمیدی مدیرکل دفتر مدیرعامل، امور استان‌ها و ارتباطات شرکت ملی پست از بازگشت تمبر به مرسولات پستی خبر داد و گفت: تا ۱۰ سال پیش، تمبر به‌عنوان یک هزینه پستی حساب می‌شد و مردم با خرید تمبر، مبلغ پستی را پرداخت می‌کردند. با گذشت زمان و الکترونیکی شدن فرآیندهای پستی و بروز تکنولوژی‌های جدید مانند توکن، تمبر از چرخه پستی خارج شد.

عضو شورای عالی تمبر با بیان اینکه دستور وزیر ارتباطات این بود که تمبر به چرخه پستی برگردد، افزود: از حدود ۱۵ روز پیش، الصاق تمبر روی بسته‌ها و پاکت‌های پستی بین‌المللی با هدف معرفی فرهنگ، هنر و تاریخ کشورمان،‌ از سر گرفته شد.

عمیدی  در این باره خاطرنشان کرد:‌ نگاه ما هم برای این کار، یک نگاه فرهنگی است برای اینکه بتوانیم تمبر که یک سفیر فرهنگی و نشان‌دهنده شخصیت‌ها و رویدادهای مهم کشور است را به دنیا معرفی کنیم. الصاق تمبر به مرسولات، در گام نخست، برای بسته‌های بین‌المللی است و امید داریم بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، الصاق تمبر به بسته‌های داخلی هم انجام شود.

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14181

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com