جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

خانواده‌ها برای ابزارهای ارتباطاتی چقدر هزینه می‌کنند؟

02:25۰

در سال ۹۸بررسی هزینه‌های ارتباطات در سبد مصرفی خانوارها نشان می‌دهد ، سهم هزینه خدمات تلفن و تلفکس اعم از خرید سیمکارت و مکالمات تلفنی نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته و دهک درآمدی دهم بیشترین سهم هزینه برای خرید گوشی ثابت و تلفن همراه را به خود اختصاص داده است.

به گزارش اسپات نیوز، شناخت ویژگی‌های اجتماعی و اقتصادی و الگوی مصرف خانوارها، مهمترین و بیشترین مصرف کننده نهایی کالا و خدمات در گروههای مختلف هزینه ای، از ابزارهای مهم برای ارزیابی سیاست‌ها و برنامه ریزی های اقتصادی و اجتماعی هر کشور به شمار می رود.  با توجه به تورم و تغییرات زیاد در شاخص های قیمتی طی سالهای گذشته، مطالعه سبد هزینه خانوار و بررسی روند مصرف خانوار در گروههای مختلف کالایی و خدماتی و سنجش اثرات تغییرهای احتمالی در اثر بحرانهای اقتصادی، امری ضروری است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران طی سالهای ۹۸-۹۰ به بررسی متوسط هزینه ارتباطات و سهم آن از هزینه کل خانوار در هر یک از دهک‌های درآمدی پرداخته است.

این گزارش، سهم هزینه خدمات پستی و هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ هیچ تغییری نداشته است و هزینه خدمات پستی مربوط به مرسولات پستی و هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس اغلب مربوط به خرید گوشی تلفن ثابت، تلفن همراه، دستگاه فکس بوده است.

سهم هزینه خدمات تلفن و فکس در سال ۹۸ از کاهش ۰.۲ درصد نسبت به سال ۹۷ برخوردار بوده به طوری که این سهم از ۲.۱ درصد در سال ۹۷ به ۱.۹ درصد در سال ۹۸ رسیده است؛ هزینه خدمات تلفن و فکس مربوط به خدمات ارتباط اینترنتی، خرید سیم کارت تلفن همراه و مکالمات تلفنی توسط خطوط شخصی یا عمومی است.

همچنین در سال ۹۸ هزینه خدمات پستی، تجهیزات تلفن و تلفکس، خدمات تلفن و فکس نسبت به سال ۹۷ به ترتیب به میزان ۱۱۲.۵ درصد، ۴۰.۷ درصد و ۱۲.۵ درصد افزایش داشته است.

نتایج بیانگر این است که اگر چه طی سال ۹۸ هزینه خدمات پستی نسبت به سال ۹۷ هیچ تغییری نداشته اما سهم هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس از هزینه کل نسبت به سال ۹۷در دهکهای دوم و پنجم، هفتم و هشتم کمی افزایش داشته است. همچنین بیشترین مقدار سهم هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس (خرید گوشی ثابت، تلفن همراه و …) مربوط به دهک درآمدی دهم است،  این در حالی است که کمترین مقدار سهم مذکور مربوط به دهک درآمدی اول بوده است.

در سال ۹۸ سهم هزینه خدمات تلفن و فکس (خرید سیم کارت تلفن همراه، مکالمات تلفنی و …) از هزینه کل خانوار شهری، در تمامی دهک‌ها نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته است.

انتهای پیام

منبع
خبر آنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14111

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com