جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

صادرات فرش ایران به صفر رسید

07:37۰

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به آمارهای به‌دست آمده در خصوص صادرات فرش گفت: میزان صادرات فرش، ۷۰ میلیوندلار بود که این میزان برای صادرات فرش ایران تقریبا صفر است.

به گزارش اسپات نیوز، سیدرضی میری از آخرین وضعیت صادرات فرش دستباف ایران به کشورهای مختلف از جمله آمریکا گفت:‌ از آنجا که ماتحریم هستیم، نمی‌توانیم صادرات فرش به آمریکا داشته باشیم بنابراین صادرات به آمریکا صفر است مگر اینکه از طریق کشورهای ثالث و بهصورت تغییر مدارک انجام شود.

او در این باره ادامه داد: یعنی فرش با هزینه گزافی وارد یک کشور دیگر مانند پاکستان یا ترکیه شود، مدارک آن به صورت غیرقانونی تغییر کند تابتواند وارد آمریکا شود. از آن جهت که این کار غیرقانونی است آماری هم از آن در دسترس نیست و توسط گروه قلیلی انجام می‌شود و هزینهزیادی هم دارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: بعد از روی کار آمدن بایدن نیز در این مورد تغییری ایجاد نشد. وقتی برجام معلق است همهمسائل مربوط به آن نیز معلق است. الان هم مذاکرات در حال انجام است اما به نظر می‌رسد همچنان در بر همان پاشنه سابق بچرخد. البتهاتفاقات داخلی هم تاثیر دارند اما در کل به نظر من اتفاق مثبتی در راه نیست.

سیدرضا میری همچنین تصریح کرد: صادرات فرش ایران به سایر کشورها نیز در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است. دلایل آن نیز مربوط بهوضعیت داخلی کشور و برقراری پیمان سپاری ارزی و قوانین مرتبط با آن و به طور کلی عدم همکاری بانک مرکزی با سیستم صادرات است. باقوانین بانک مرکزی و تغییر مکرر آنها، صادرات در مجموع کاهش پیدا کرد.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14346

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com