جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

ابهام در سرنوشت لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

04:00۰

سرنوشت لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، همچنان نامشخص است و دولت و مجلس باید هرچه سریع‌تر نسبت به پرداخت حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و بازنشستگان اقدام کنند.

به گزارش اسپات نیوز، بر اساس ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف است بررسی‌های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلان بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشوری و لشگری سنوات مختلف را انجام دهد. در ادامه اعتبارات متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان از سال ۹۶ تا ۱۳۹۹ قابل مشاهده است.

سازمان تامین اجتماعی جمع صندوق کشوری لشکری صندوق بازنشسگی لشکری صندوق بازنشسنگی کشوری سال
۰ ۳۴۰۰ ۱۲۰۰ ۲۲۰۰ ۱۳۹۶
۰ ۳۴۰۰ ۱۲۰۰ ۲۲۰۰ ۱۳۹۷
۰ ۵۰۰۰ ۱۷۵۰ ۳۲۵۰ ۱۳۹۸
۱۱۰۰۰ ۳۴۵۰۰ ۱۲۰۰۰ ۲۲۵۰۰ ۱۳۹۹
۴۲۰۰۰ ۷۳۵۸۰ ۲۵۶۵۰ ۴۸۲۰۰ ۱۴۰۰
۵۳۰۰۰ ۱۲۰۱۵۰ ۴۱۸۰۰ ۷۸۳۵۰ جمع

همچنین در ادامه تغییرات متوسط حقوق بازنشستگان اعم از کشوری و تامین اجتماعی قابل مشاهده است.

متوسط حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری با بازنسشتگان تامین اجتماعی بیش از دو میلیون تومان اختلاف دارد. بر این اساس متوسط حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری از حدود ۳٫۳ میلیون تومان به بیش از هفت میلیون تومان افزایش یافته و رشد ۱۲۰ درصدی تجربه کرده است.

همچنین دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی از ۲٫۱ میلیون تومان به حدود ۵ میلیون تومان افزایش یافته و رشد ۱۳۸ درصدی داشته است.

رشد ۱۴۰۰ نسبت به ۱۳۹۸

سال ۱۴۰۰ سال ۱۳۹۸ شرح
۱۲۰ ۷.۲۷۸.۵۰۰ ۳.۲۹۵.۳۴۸ کشوری و لشکری
۱۳۸ ۵.۰۰۰.۰۰۰ ۲.۱۰۰.۰۰۰

تامین اجتماعی

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که این افزایش پرداختی‌ها عمدتا بر اساس احکام بودجه سنواتی بود و یک برنامه مشخص و از پیش تعیین شده برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان وجود ندارد و ممکن است با رها کردن این موضوع بعد از یکی دو سال مجددا شاهد افزایش اختلاف دریافتی بازنشستگان و شاغلان باشیم.

بر اساس اعلام رسمی پوراصغری از مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه،‌ درفت و پیش‌نویس اولیه لایحه با همکاری نهادهای ذی‌ربط و تشکل‌های صنفی مربوط به بازنشستگان آماده شده و در مرحله بعد به هیات دولت می‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود و در نهایت بایستی و عبور از این مرحله در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14458

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com