جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

فروش بنزین با ترکیب آب و هوا صحت دارد؟

02:24۰

ماچرای وجود آب و هوا در بنزین سالیان زیادی است که مطرح است اما سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی می گوید چنین مساله ای از نظر علم شیمی امکان پذیر نیست و نمی توان آب و یا هوا را با بنزین مخلوط کرد.

به گزارش اسپات نیوز، صدای نارضایتی مردم از تخلفاتی که در جایگاه‌های سوخت صورت می‌گیرد، همواره به گوش می‌رسد. برخی از وجود آب و هوا در بنزین گله می‌کنند و برخی دیگر ادعا دارند کارگران جایگاه‌ها تخلف کرده و زمانی که مشتری سوخت‌گیری را برعهده آن‌ها می‌گذارد، برای مثال ۳۰ لیتر بنزین می‌زنند اما پول ۳۵ لیتر بنزین را از مشتری می‌گیرند.

بیژن زنگنه وزیر نفت کشورموضوع کم فروشی جایگاه‌داران اوایل سال ۹۵ را مطرح کرد و گفت که از موارد تخلف درجایگاه‌ها عدم پرداخت بدهی به شرکت نفت، قاطی کردن گازوئیل با بنزین و کم‌فروشی است.

در حال حاضر نیز در پی مطرح شدن مسائلی مبنی بر توزیع بنزین با ترکیب آب در جایگاه های عرضه سوخت، فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی تصریح کرد: بنزین توزیعی در جایگاه ها دارای همان کیفیتی است که از پالایشگاه ها و انبارهای شرکت ملی پخش دریافت می شود و به هیچ عنوان بنزین توزیعی در جایگاه ها با آب مخلوط نمی‌شود.

کاهی درباره مسائل مطرح شده مبنی بر ترکیب بنزین با آب، گفت: باید توجه کرد که چگالی بنزین و آب یکسان نیست و آب که چگالی بیشتری دارد و سنگین تر است، در مخازن ته نشین می شود و طبق برنامه های دوره ای آب ته مخازن ته کشی می شود و امکان امتزاج آب با فراورده های نفتی وجود ندارد، اگر چه ممکن است این باور غلط در بین عموم وجود داشته باشد که آب و بنزین مخلوط می شوند اما از نظر علمی چنین چیزی  با توجه به زمان ماندگاری بنزین در مخازن و پمپ کردن بنزین از سطح بالایی فرآورده، شدنی نیست.

سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با بیان اینکه نوع پمپ استفاده شده در مخازن بنزین جایگاهها بر اساس استاندارد باید حتما پمپ مخصوص سیال مایع باشد عملا این فرضیه نیز نادرست است.

وی افزود: بازدید از جایگاهها مطابق برنامه های روتین هر هفته توسط همکاران من در شرکت ملی پخش صورت می گیرد و ایشان در محل اقدام به نمونه گیری از مخزن کرده و در صورتی که نسبت به کیفیت فراورده مشکوک باشند فراورده از مخزن تخلیه و به انبار انتقال می یابد و جایگاه بطور موقت تعطیل می شود و اگر مشخص شود که فراورده به صورت عمد دارای ناخالصی بوده است، جریمه های لازم مطابق با دستورالعمل‌های موجود وابلاغی برای  مالک جایگاه در نظر گرفته می شود.

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14516

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com