جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

اختلالات روان‌تنی

اختلالات روان‌تنی ؛ حلقه مفقوده نظام سلامت

04:002۵

در حالی که آمارهای وزارت بهداشت از اختلالات روانی به عنوان دومین بیماری شایع در کشور نام می‌برند، بسیاری از روان‌شناسان معتقدند بخش عمده‌ای از دیگر اختلالات، از جمله قلبی و عروقی که در رتبه اول اختلالات شایع در کشور قرار دارند، ناشی از همین اختلالات روانی است که در علم روان‌شناسی با نام «اختلالات روان‌تنی» شناخته می‌شوند.

به گزارش اسپات نیوز، چند روز پیش علی اسدی، معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت از ابتلای ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر از افراد بالغ در سطح کشور به حداقل یکی از اختلالات روانی خبر داده بود. بنابر اظهارات او، اختلالات روانی پس از اختلالات قلبی و عروقی، رتبه دوم شایع‌ترین اختلالات در کشور را به خود اختصاص داده‌اند. با این حال، بسیاری از روان‌شناسان معنقدند این آمار صحیح نیست، چراکه بسیاری از مشکلات فیزیکی بدن، ریشه در مشکلات و فشارهای روانی دارند؛ موضوعی تحت عنوان «اختلالات روان‌تنی».

منظور از «اختلالات روان‌تنی» چیست؟

محمد کریمی، روانکار و روانشناس بالینی در این رابطه به «اسپات نیوز» می‌گوید: «بیماری‌ها و مشکلاتی در حوزه سلامت مطرح هستند که به آن‌ها اختلالات روان‌تنی گفته می‌شود. توضیحی ساده برای این مفهوم یعنی بیماری روانی که نمود جسمی پیدا کرده است؛ بیماری‌هایی مثل قند خون، فشار خون، سکته قلبی و مغزی، سردرد، مشکلات گوارشی، صرع، سرطان و غیره. پس هنگامی که صحبت از پیشتاز بودن بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود، باید مدنظر داشته باشیم که در سبب‌شناسی این مشکلات، فشارهای روانی تأثیر به‌سزایی دارند. ضمن این‌که جدا از اخبار بد، ناگوار و شوکه‌کننده‌، مردم کشورمان با مشکلات شدیدتر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و … درگیرند که تأثیر مستقیمی بر سلامت روان ایشان خواهد داشت.»

وی ادامه داد: «طبق مطالعات، بخش اعظم این مشکلات روانی شامل اختلالات اضطرابی، خلقی و به تبع آن مشکلات اعتیادی است، اما نباید از اختلالات طیف شخصیت و روان‌پریشی غافل شد. این اختلالات دو مشکل عمده دارند؛ اولاً این‌که تشخیص آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود و اغلب در سطح جامعه زندگی کرده و بسیاری از اطرافیان خود را دچار مشکلات دیگری مثل افسردگی و اضطراب خواهند کرد؛ ثانیاً ایشان برای درمان مراجعه نخواهند کرد و اگر هم مراجعه کنند، فرآیند دشواری را برای درمان آن‌ها انتظار خواهیم داشت.»

بیشتر بخوانید:

جای خالی «پیشگیری» در مبحث سلامت روان

اختلالات روان‌تنیکریمی عنوان کرد: «اما معضلات مهم‌تری وجود دارد که کمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود. در مبحث سلامت روان مانند سایر مواردی که به سلامت جامعه مربوط می‌شود، اقدامات لازم در راستای درمان هستند، نه پیشگیری. بنابراین همانطور که مشهود است، مهم‌ترین مشاغل و حرفه‌ها از روانپزشکی که خط اول درمان است شروع شده و در ادامه روان‌شناس بالینی (که وظیفه درمان غیر دارویی اختلالات را بر عهده دارد) ایفای نقش خواهند کرد. پس متخصصین دیگری مثل روانشناس عمومی و سلامت که وظیفه پژوهش و پیشگیری را بر عهده دارند، اثرگذاری کمتری داشته تا جایی که تأثیر فعالیت جامعه‌شناس و مددکار اجتماعی به حداقل می‌رسد.»

۲ معضل مهم در روان‌درمانی‌های غیر دارویی

وی با تاکید بر این موضوغ که می‌دانیم تقریباً هیچ داروی روان‌پزشکی با یک دوره مصرف درمان کاملی ارائه نخواهد داد و باعث تداوم مشکل و عوارض جانبی دیگری خواهد شد، گفت: «در مقابل، روان‌درمانی‌های غیر دارویی با دو مشکل عمده مواجه‌اند؛ اول تعرفه بالا و دوم کمبود متخصصین حرفه‌ای. در این مورد سازمان نظام روان‌شناسی و کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تقریباً هیچ برنامه‌ای برای بهبود شرایط ندارند، زیرا مهم‌ترین تصمیم اجرایی که باید در این مرحله اتخاذ گردد، پوشش بیمه کاملی برای خدمات درمان غیر دارویی است و همچنین تمرکز سازمان نظام بر تربیت متخصصین حرفه‌ای، نه صرفاً کمیت آن. این موضوع در رسانه مهم‌تر از سایر حوزه‌هاست.»

این روانکار و روانشناس بالینی تصریح کرد: «مبحث ترس و شرم از مراجعه مردم به متخصصین سلامت روان در این روزها بسیار کمرنگ‌تر شده زیرا با شدت گرفتن بحران‌های عمومی جامعه مانند فقر، مشکلات روابط میان‌فردی و یا حتی همه‌گیری‌ها، مردم به اهمیت وجود این حوزه پی برده‌اند. شخصاً زمانی که زیر نظر ستاد مقابله با کرونا در سامانه ۴۰۳۰ پاسخگوی سوالات مردم بودم، متوجه حجم عظیم مراجعه و کمبود متخصصین حاضر در صحنه بودم. نهایتاً کلید حل این بحران در هر نوع مداخله، روانشناختی درست، اصولی و غیرخصوصی خواهد بود.»

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14690

493 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

5 Comments

 1. صبا اسلویی

  عالی بود 🙏🌷

 1. فاطمه رستمی

  واقعا اینا درد جامعست

   1. ندا ابراهیمی

    ممنون از اطلاعات خوب و مهمی که آقای کریمی در اختیارمون گذاشتن. امیدوارم روزی برسه که فقط برای پیشگیری با روانشناسا در ارتباط باشیم.

 1. ندا ابراهیمی

  ممنون از اطلاعات خوب و مهمی که آقای کریمی در اختیارمون گذاشتن. امیدوارم روزی برسه که فقط برای پیشگیری با روانشناسا در ارتباط باشیم.

 1. مریم قهستانی

  بسیار عالی و مفید بود👏🏻

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com