جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قانون جدید چک

جزئیات قانون جدید چک

02:00۰

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با اشاره به اصلاحیه قانون جدید چک، تصریح کرد: تاریخ سه سال اعتبار چک، در اصلاحیه جدید حذف شده است و اکنون فرجه زمانی ۳ ساله روی دسته چک وجود ندارد.

به گزارش اسپات نیوز، آمنه نادعلی‌زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، در خصوص آمار صدور چک‌ها از ابتدای سال ۱۴۰۰ در سامانه صیاد توضیح داد: با توجه به اینکه از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ چک‌های جدید با رنگ متمایز بنفش، باید در سامانه صیاد ثبت بشوند. تقریبا ۳۰ هزار فقره از این چک‌های جدید توسط بانک‌ها به مشتریان توزیع شده است.

نادعلی‌زاده اعلام کرد: گیرنده یا ذی‌نفع باید از پذیرش چکی که در سامانه صیاد ثبت نشده است، خودداری کند. چک‌های ثبت نشده به لحاظ حقوقی در حکم تکه کاغذی بی‌ارزش نیست، چراکه در مراجع قضایی می‌توانند از آن استفاده کنند و روال پیگیری دارند. اما قانون اشخاص را مکلف کرده است در زمانی که چکی را صادر می‌کنند اطلاعات مربوط به گیرنده را در سامانه ثبت کنند و اگر این ثبت اتفاق نیفتد و گیرنده بدون ثبت، این چک را دریافت کند، بانک نمی‌تواند وجه این چک را پرداخت کند و در این موارد کار به مراجع قضایی کشیده می‌شود.

او اضافه کرد: عابربانک‌ها هنوز به سامانه صیاد وصل نیستند و بانک‌ها در تلاشند تمهیدات فنی را فراهم کنند که بتوانند خودپردازهای خود را به این سامانه متصل کنند.سخنگوی قانون جدید چک گفت: حقوقی‌ها چون منحصرا از سمت بانک سرویس‌دهی می شوند، شرایط برداشت از حساب وجود دارد که این شرایط صرفا در بانک نگهداری می‌شود و فقط بانک می‌تواند به مشتری حقوقی خودش سرویس را ارائه کند.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اگر ذی‌نفع چک بدون ثبت چک آن را بپذیرد متضرر خواهد شد، ادامه داد: در این صورت صادرکننده چک بعد از این که فیزیک چک را تحویل داد ممکن است دیگر متقاعد نشود که در سامانه ثبت کند. بنابراین این قانون در حمایت از حقوق ذی‌فعان است و بایستی ذی‌نفع برود استعلام بگیرد و کنترل کند که ثبت چک برایش اتفاق افتاده است یا خیر و مراتب تاییدش را اعلام کند.

انتهای پیام

منبع
بانک مرکزی
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14780

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com