جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

ترامپ

ترامپ رفتار فیس‌بوک را توهین‌آمیز خواند

02:006۰

فیسبوک به دلیل نقض قوانین این شبکه اجتماعی، حساب کاربری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق ایالت متحده را به مدت دو سال تعلیق کرد. ترامپ نیز در بیانیه‌ای، اقدام اخیر فیسبوک را نوعی توهین به طرفداران خود دانسته و می‌گوید تصمیم گیری‌های فیسبوک باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

حساب کاربری دونالد ترامپ به مدت دو سال دیگر و تا ژانویه ۲۰۲۳ در حالت تعلیق قرار خواهد گرفت و ممکن است مدت اعلام شده در آینده دوباره تمدید شود. ترامپ در واکنش به این تصمیم، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نباید به آنها اجازه سانسور کردن داده شود و دست آخر ما پیروز می‌شویم. کشور ما نمی‌تواند چنین سواستفاده‌ای را بیش از این تحمل کند.»

نیک کلگ (Nick Clegg)، مدیر روابط بین‌الملل فیسبوک، در روز جمعه اعلام کرد که تعلیق حساب کاربری ترامپ به دلیل خطراتی است که پست‌های او برای عموم جامعه ایجاد می‌کند. وی همچنین اشاره کرد که اگر ترامپ در آینده دوباره از قوانین فیسبوک تخطی کند، تحریم‌های درون سازمانی شدیدتری علیه وی صورت خواهد گرفت که ممکن است به محروم شدن دائمی او از این شبکه‌ی اجتماعی ختم شود.

آقای کلگ در پست وبلاگ فیسبوک وعده داده است که در تصمیم‌گیری‌های آینده خود هیچ تبعیضی میان سیاستمداران و کاربران عادی قائل نمی‌شوند. او سیستم نظارت محتوای فیسبوک را مانند ترازویی می‌داند که علاقه‌ عموم به مطالب خبرساز و احتمال آسیب رساندن آن به مردم در هر یک از کفه‌ها قرار می‌گیرند. چندی پیش برخی از مدیران کلان فیسبوک اعلام کرده بودند که مخالف سیاست‌های اخیر این شرکت هستند و سخنان سیاستمداران به صورت کلی برای عموم مهم تلقی می‌شوند؛ در نتیجه جز‌‌ء موارد خاص، نباید مورد سانسور قرار بگیرند. در چنین حالتی افرادی مانند ترامپ در موقعیت خاصی قرار می‌گیرند که می‌توانند مزیت‌های بیشتری نسبت به کاربران عادی از فیسبوک کسب کنند.

در صورتی که فیسبوک، نظارت و سانسور خود بر سخنان سیاستمداران را بیشتر کند، موج جدیدی از حملات توسط دولت ایالات متحده به سوی آن روانه می‌شود. بسیاری از منتقدان دولتی، سانسور درون سازمانی و تشدید نظارت بر محتوا در شبکه‌های اجتماعی را محکوم کرده‌اند و چنین عملی را مغایر با آزادی بیان تلقی می‌کنند.

تغییرات اخیر فیسبوک در پاسخ به درخواستی از گروه Oversight Board صورت گرفته است که به عنوان هیئت نظارت متشکل از  فعالان حقوق بشر برای تصمیم‌گیری پیرامون مسائل جنجالی فعالیت می‌کند. گروه مذکور از فیسبوک تقاضا کرده است تا رویکرد خود نسبت به حساب کاربری ترامپ مورد بازبینی قرار دهد و پیرامون نحوه‌ برخورد با سیاستمداران، شفاف‌سازی کند.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14880

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com