جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مخابرات

رشد فروش تلفن ثابت، ADSL و VDSL مخابرات

04:04۰

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران برگزار شد و در این نشست، سود سهام شرکت مخابرات ایران برای هر سهم ۳۰۰ ریال تعیین شده و به تصویب اعضای هیئت مدیره این شرکت رسید. مدیرعامل مخابرات در این جلسه تاکید کرد که این شرکت در سال گذشته در زمینه‌های تلفن ثابت و ADSL و VDSL رشد فروش را تجربه کرده است. 

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران با حضور «ابراهیم محمودزاده» رئیس هیئت مدیره، «مجید سلطانی» مدیر عامل و سایر اعضای هیئت‌مدیره و سهام‌داران شرکت مخابرات برگزار شد. در این نشست علاوه بر تعیین مبلغ سود سهام، به اقدامات و دستاوردها و عملکرد مالی شرکت مخابرات در سال ۱۳۹۹ و همچنین سیاست‌ها و برنامه‌های این شرکت در سال ۱۴۰۰ نیز به طور مفصل پرداخته شد.

آمار و ارقام شرکت مخابرات در سال ۱۳۹۹

مجید سلطانی مدیر عامل شرکت مخابرات از رشد ارزش بازار مخابرات به میزان ۶۱ درصد در سال ۹۹ خبر داد و اعلام کرد که این شرکت در سال گذشته موفق شده که ۱۶۵ درصد افزایش را در  رشد مشتریان باند پهن ثابت تجربه کند که همین موضوع به افزایش درآمد ۸۳ درصدی از باند پهن منجر شده است. همچنین مشترکین VDSL نیز در این سال رشد ۱۱۸ درصدی و مشترکین FTTH نیز رشد ۷۸ درصدی را تجربه کرده‌اند.

با این حساب درآمد عملیاتی شرکت مخابرات در سال ۱۳۹۹ به میزان ۲۴ درصد و ترافیک روزانه نیز به میزان ۴۴ درصد رشد داشته و همچنین در این سال رکورد ۸,۸۷۳ ترابایت مصرف ترافیک کاربران نیز به ثبت رسیده است.

سلطانی در ادامه اهم دستاوردهای تجاری شرکت‌ مخابرات در سال ۹۹ را نیز تشریح کرد. از جمله این دستاوردها می‌توان به افزایش ۸۳ درصدی درآمدهای حاصله از ارائه خدمات باند پهن نسبت به درآمدهای سال ۹۸ اشاره کرد که در سال گذشته به ۱۸۹۰۹ میلیارد ریال رسیده است. همچنین روند تعداد مشتریان فعال باند پهن کل کشور نیز در سال ۹۹ صعودی بوده و با ۳۱% افزایش نسبت به سال گذشته حالا به ۴۹۷۲۸۲۸ نفر رسیده است.

اما یکی دیگر از آماری که در سال ۹۹ به دست آمده افزایش متوسط مصرف ماهانه مشتریان باند پهن بوده که نسبت به سال ۹۸ با ۱۷درصد رشد مواجه شده و حالا به ۵۴ گیگابایت برای هر مشتری رسیده است.

در راستای همین موضوع، سلطانی به افزایش سهم‏گیری مخابرات ایران از رشد بازار باند پهن ثابت کابلی نیز اشاره کرد و گفت که در سال گذشته ۳ درصد از سهم بازار FCPها و ServCoها کاسته و به سهم بازار مخابرات اضافه شده است. با این اوصاف سهم شرکت مخابرات از بازار باند پهن ۹۹ حالا به ۵۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

اما از منظر عملکرد فروش، شرکت مخابرات اعلام کرد که در سال ۹۹ در زمینه تلفن ثابت، اینترنت ADSL و اینترنت VDSL و FTTH به ترتیب با ۲۲، ۷۳ و ۶۲ درصد افزایش مواجه بوده است. همچنین یکی از مهم‌ترین آمار و ارقام اعلام شده در این نشست افزایش میزان توسعه شبکه فیبر و انتقال در سال ۹۹ توسط شرکت مخابرات بود که به گفته سلطانی در این سال ۴,۷۰۰ کیلومتر توسعه شبکه فیبر نوری انجام گرفته و تعداد نودهای شبکه انتقال به ۲۳۸۴ مورد و با ظرفیت ۳.۴ ترابایت در ثانیه رسیده است.

همچنین در زمینه نوسازی و توسعه شبکه IP نیز ۳۱۰۰ گیگابیت در ثانیه افزایش ظرفیت داخل استانی و ۹۰۰ گیگابیت در ثانیه افزایش ظرفیت بین استانی گزارش شد.

مهم‌ترین دستاوردهای شرکت ارتباطات سیار در سال ۱۳۹۹

در این نشست به آمار و ارقام شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) نیز در سال ۹۹ پرداخته شد. به گفته مدیر عامل شرکت مخابرات همراه اول حالا بیش از ۹۹ میلیون مشترک تلفن همراه ثبت شده دارد و سهم این شرکت از بازار سیم­کارت‌­های فعال به ۵۳.۶%‌ درصد کشور رسیده است.

همچنین همراه اول طی سال ۹۹ موفق شده که بیش از ۱۰ میلیون مشترک اعتباری را به خود جذب کرده و رشد به میزان ۸۰% در ترافیک روزانه دیتا و حمل بیش از ۱۳ پتابایت دیتا در روز را تجربه کند.

ضمنا همراه اول در سال ۱۳۹۹ به طور دقیق ۲۷،۸۱۰ سایت تکنولوژی ۴G را پوشش می‌دهد که حالا با این آمار و ارقام، پوشش شهرهای کشور در نسل ۳ و ۴ به رقم ۱۰۰% رسیده است.

عملکرد مالی شرکت اصلی در سال ۱۳۹۹ و سیاست‌ها و برنامه‌های سال ۱۴۰۰

سلطانی در انتهای گزارش خود به آمار و ارقام عملکرد مالی شرکت اصلی در سال ۱۳۹۹ و سیاست‌ها و برنامه‌های سال ۱۴۰۰ شرکت مخابرات نیز اشاره گذرایی داشت. به گفته مدیر عامل شرکت مخابرات درآمد عملیاتی شرکت اصلی ۸۸،۲۸۷ میلیارد ریال و سود خالص شرکت اصلی ۱۷،۹۱۱ میلیارد ریال بوده است که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۹۸ سود خالص با کاهش مواجه بوده است.

مهم‌ترین دلایل کاهش سود خالص شرکت مخابرات در سال ۹۹ تورم شدید ارز و ریال عنوان شد هر چند که افزایش هزینه‏‌های نیروی انسانی و عدم اصلاح تعرفه خدمات هم در این موضوع مؤثر بوده‌اند.

اما در انتها مدیر عامل شرکت مخابرات اهم سیاست‌ها و برنامه‌های سال ۱۴۰۰ شرکت مخابرات را نیز تشریح کرد که در اسکرین‌شات‌ها می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. نشست خبری مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام شرکت مخابرات با رأی‌گیری بر سر سود سهام شرکت مخابرات ایران به پایان رسید که در نهایت مبلغ ۳۰۰ ریال برای هر سهم تأیید شد.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=15063

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com