جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت روز اوراق تسهیلات مسکن

قیمت مسکن در شمال تهران نزولی شد

03:00۰

آخرین گزارش بانک مرکزی در حالی از کاهش قیمت و حجم معاملات در بازار مسکن خبر می‌دهد که قیمت مسکن در شمال تهران – مناطق ۱ تا ۵ – بیشترین افت را از خود به نمایش گذاشته‌اند.

به گزارش اسپات نیوز، بانک مرکزی گزارش تحولات مسکن در اردیبهشت‌ماه را منتشر کرد که بر اساس آن، میانگین قیمت مسکن در هر متر مربع در شهر تهران نسبت به اسفندماه، یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد.

نکته جالب در بازار مسکن اردیبهشت‌ماه این است که مناطق شمالی در کاهش قیمت‌ها از مناطق جنوبی سبقت گرفتند؛ به تعبیری، افت قیمت‌ها در مناطق لوکس و مصرفی پایتخت بیش از مناطق جنوبی بود.

وضعیت قیمت مسکن در شمال تهران

در دو ماه ابتدایی امسال، میزان افت قیمت مسکن در مناطق ۱ تا ۵ به طور متوسط ۷.۵ درصد بود. این در حالی است که میزان این افت در منطقه یک تهران که لوکس‌ترین منطقه پایتخت به شمار می‌رود، در مقایسه با اسفندماه چیزی در حدود ۱۲ درصد بود.

در حالی که قیمت مسکن در شمال تهران در دو ماه ابتدایی سال با کاهش شدید همراه بود، افت قیمتی در مناطق نیمه جنوبی پایتخت کمتر از ۲ درصد بود.

بیشتر بخوانید:

وضعیت معاملات مسکن در دو ماه ابتدایی سال

هرچند حجم معاملات مسکن در اردیبهشت‌ماه نسبت به فروردین ۸۸ درصد رشد داشت اما این افزایش به هیچ عنوان با میزان رشد معاملات در سال‌های ۹۹ و ۹۸ قابل مقایسه نیست. بنابر آمارهای موجود، رشد معاملات مسکن در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، چیزی در حدود ۲۵۵ درصد و رشد آن در سال گذشته نیز ۸۰۹ درصد بود.

حجم معاملات در مناطق ۱ تا ۵ تهران نیز در مقایسه با سال گذشته، افت ۲۶ درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که مناطق نیمه جنوبی پایتخت کاهش ۱۹ درصدی معاملات را به خود دیده‌اند.

مروری بر وضعیت کلی بازار

وضعیت کلی بازار نشان می‌دهد عوامل افت معاملات در ماه گذشته، کاهش تقاضای خرید به واسطه امید به کاهش نسبی قیمت در ماه‌های آینده، رکود و همچنین تعطیلی مقطعی بنگاه‌های معاملات ملکی در پیک کرونا بوده است.

با این حال، به همان نسبت که جریان تخلیه حباب در نیمه شمالی پایتخت شدت بیشتری دارد، عمق رکود ۱۴۰۰ در این محدوده از بازار مسکن نیز بیشتر است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=14921

492 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com