جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قطع برق مشترکان خانگی

صادرات برق متوقف می‌شود؛ پایانی بر خاموشی‌ها؟

02:18۰

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ماینر‌های مجاز تا پایان فصل گرما خاموش شدند، گفت: ما صادرات برق را به میزان زیادی کاهش دادیم حتی ممکن است بر اساس قراردادها، صادرات را به صفر برسانیم.

به گزارش اسپات نیوز، رضا اردکانیان درباره قطعی برق گفت: ما امسال علی‌رغم پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته با چند وضعیت غیر متعارف نسبت به سال گذشته مواجه شدیم. یکی گرمای زودرس بود یعنی در فروردین و اردیبهشت به طور متوسط ۵ درجه افزایش دما داشتیم که این به معنای استفاده زودتر از وسایل سرمایشی بود.

وزیر نیرو ادامه داد: از طرفی خشکسالی قابل ملاحظه‌ای که سال آبی ۹۹ و ۱۴۰۰ برای ما به‌وجود آمد، موجب شد که کاهش قابل ملاحظه‌ای در ظرفیت برق آبی‌های کشور داشته باشیم.

وی گفت: ما صادرات را به میزان زیادی کاهش دادیم حتی ممکن است بر اساس قراردادها، صادرات را به صفر برسانیم. واردات را نیز به اندازه‌ای که مقدور بوده افزایش دادیم. در مذاکرات با مقامات آذربایجان و ترکمنستان و ارمنستان به نتیجه‌هایی هم رسیده‌ایم. این کشور‌ها با توجه به اینکه خودشان با شرایط اقلیمی امسال مواجه هستند، اما این همکاری را با ما انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: اتفاقی که در زمستان سال گذشته افتاد و یک مقدار برنامه رفتن واحد‌های ما به تعمیرات را به عقب انداخت، مساله کمبود گاز بود. ما سال گذشته، نیروگاهایمان به دلیل مصرف گاز خانگی با کمبود دریافت گاز مواجه شدند. تدبیری که شد این بود که نیروگاه‌های بخاری که می‌توانند سوخت مایع مصرف کنند فعلا به تعمیرات نروند و تولید برق کنند تا خاموشی اتفاق نیفتد. این مسئله باعث شد که رفتن برخی واحد‌ها به تعمیرات به عقب بیفتد.

وزیر نیرو با اشاره به برق مصرفی توسط دستگاه‌های استخراج رمز ارز‌ها بیان کرد: برق مجاز برای ماینر‌ها ۳۰۰ تا ۳۲۰ مگاوات بود، ولی برآورد‌هایی که صورت گرفت نشان داد که ۱۰ درصد انرژی مصرفی برای تولید رمز ارز‌ها در دنیا برای ایران است. برآورد‌های اولیه ما نشان می‌دهد که حدود ۲۰۰۰ مگاوات برای استخراج رمز ارز‌ها استفاده شده است.

اردکانیان با اشاره به فعالیت ماینرهای مجاز گفت: ماینر‌های مجاز طبق قراردادی که داشتیم، در این شرایط خاموش شدند. مجموعه این شرایط یعنی افزایش دما، خشکسالی و استخراج غیر مجاز رمز ارز‌ها شرایطی را برای ما به وجود آورد که اواخر اردیبهشت با اوج بار مواجه شدیم که این اوج بار در سال گذشته در اواخر خرداد رخ داده بود و در سال قبل‌تر آن در تیرماه اتفاق افتاد.

انتهای پیام

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=15375

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com