جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واریز یارانه مهرماه

یارانه نقدی خرداد کی واریز می‌شود؟

02:00۰

یارانه نقدی خرداد به مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان، ساعت ۲۴ فردا شب به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود؛ آن هم در شرایطی که این روزها نامزدهای انتخابات اعداد ارقام میلیونی را برای پرداخت یارانه به مردم وعده می‌دهند.

به گزارش اسپات نیوز، در این بیش از ۱۰ سال هر ماه یارانه نقدی برای خانوارهای ایرانی پرداخت شده و رقم آن نیز همواره ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است. به گونه‌ای با وجود نوسان‌هایی که در شاخص‌های اقتصادی ایجاد و تورم از تک رقمی تا بالای ۵۰ درصد هم تغییر داشته مبلغ یارانه همواره ثابت باقی مانده است.

با این حال اعداد و ارقام متفاوت و چند برابری برای یارانه نقدی بارها و بارها مطرح شده است و هرگاه پای انتخابات ریاست‌جمهوری یا مجلس به میدان آمده یا جریان بررسی لایحه بودجه سالانه در میان بوده، مردم شاهد آن بودند که افراد به هر دلیلی دست به اعلام ارقام بالا برای پرداخت یارانه نقدی می‌زنند.

یارانه نقدی خرداد در حالی قرار است فردا شب واریز شود که این روزها در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری، موضوع یارانه نقدی از مهم‌ترین مواضع اقتصادی کاندیداها است؛ به طوری که یک کاندیدا می‌گوید یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان را به ۴۵۰ هزار تومان افزایش می‌دهد. کاندیدای دیگر یارانه سه دهک پایین را یک میلیونی می‌کند یا دیگری می‌خواهد یارانه پنج دهک را پنج برابر کند.

اما هیچ‌کدام از آنها پایه و اساس مشخصی برای پرداخت یارانه‌های کلان که ظاهر فریبنده‌ای هم دارد اعلام نکرده و به صراحت به مردم نگفته‌اند که وعده‌های آنها چگونه قرار است تامین مالی شود.

از سویی این موضوع مطرح است که حتی اگر قرار باشد یارانه‌های میلیونی و چند صد هزار تومانی مدنظر کاندیداها منابع مالی مشخص و تعیین شده‌ای هم داشته باشند ، باید به تصویب مجلس برسد، آیا کاندیداها مطمئن هستند که مجلس با این پیشنهاد موافقت می‌کند که وعده آن را به مردم می‌دهند؟

در هر صورت پرداخت یارانه‌های نقدی به ۷۸ میلیون ایرانی و عدم غربالگری نیازمندان و غیرنیازمندان و مبلغ آن سال‌هاست که از معضلات اقتصادی به شمار می‌رود و هیچ یک از دولت‌ها و مجلس‌ها نتوانستند با وجود نقدهایی که در رابطه با آن وجود دارد به شکلی موثر اقدام کنند.

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=15342

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com