جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

جعل تست کرونا

بازار جعل تست کرونا داغ شده است!

02:00۰

عده زیادی از افراد با اهداف مختلف در این ایام همواره به دنبال جعل تست منفی و حتی مثبت کرونا هستند؛ ولی علت داغ شدن این بازار تا این حد چیست؟

چندین روز پیش مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده بود: مهم‌ترین تخلف در حوزه آزمایشگاه‌ها بعد از دوران کرونا، فروش تست منفی برای برخی از افراد از جمله مسافران پروازها بود.

در این راستا اخباری مطرح شده بود که حاکی از آن بود که برخی راننده‌ها در مرز ایران و عراق با پرداخت یک تا یک و نیم میلیون به راحتی می‌توانند تست منفی کرونا بخرند.

البته این ماجرا فقط به راننده‌ها ختم نمی‌شود؛ مسافران پروازی خارجی نیز پس از آن که شرط جابجایی آن‌ها تست منفی کرونا قرار گرفت، به دنبال برگه‌های جعلی تست منفی کرونا هستند.

لازم به ذکر است فقط بازار سیاه برای تست منفی کرونا نیست چرا که برخی کارمندان به دنبال تست مثبت و مرخصی گرفتن از محل کار خود هستند و می‌توان گفت بازار سیاه تست منفی و مثبت کرونا هر دو داغ است.

برخی از شگردهای تقلب در این ماجرا حتی در شبکه‌های مجازی هم به اشتراک گذاشته شده است تا جایی که کاربران از جعل نمونه آزمایش همانند نمونه واقعی در کافی‌نت‌ها نوشتند و از شگردهایی که حین تست کرونا استفاده می‌کنند، گفتند.

اما در این بین پای مسئولان آرمایشگاه‌ها نیز وسط کشیده شد که به نوعی در آزمایش‌ها دست می‌برند.

هزینه تست کرونا در بخش خصوصی ۳۵۰,۰۰۰ تومان و در بخش دولتی هم ۲۵۰,۰۰۰ تومان است، اما مبالغی که برای تست منفی کرونا آزمایشگاه‌ها شنیده شده، از ۲ تا ۵ میلیون متغیر است که این مبلغ بیش از ۵ برابر هزینه تست در بخش خصوصی است.

علت به وجود آمدن بازار سیاه تست کرونا چیست؟

سیامک سمیعی، مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت تصریح کرد: مهم‌ترین دسته از افرادی که به دنبال جعل تست منفی هستند، مسافران پروازها، خصوصا پروازهای خارجی هستند چرا که برای شرکت‌های هواپیمایی صحت جواب تست اهمیتی ندارد و تنها منفی بودن آن حائز اهمیت است.

وی افزود: با توجه به اینکه افراد هزینه‌های زیادی برای پروازهای خارجی پرداخت می‌کنند، اگر جوای تست یکی از همراهان آن‌ها مثبت باشد، تکلیف نامعلوم است لذا افراد به دنبال خرید تست منفی می‌روند.

انتهای پیام

منبع
اکو ایران
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=15802

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com