جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

رجیستری موبایل

طرح رجیستری موبایل‌واره‌ها به‌زودی کلید می‌خورد

03:49۰

سخنگوی طرح رجیستری از کلید خوردن طرح ثبت موبایل‌واره‌ها (تبلت، ساعت‌های هوشمند، دستگاه‌های کارت خوان و هر دستگاه سیم‌کارت خور دیگری در گمرک خبر داد. او البته تاکید کرده که وزارت ارتباطات باید زمان بندی اجرای این طرح را هرچه زودتر به شهروندان اعلام کند.

طرح رجیستری از سال‌های پیش آغاز شد و با اینکه از همان چند ماه پس از اجرایی شدن آن اعلام شد که به زودی تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های مخابراتی نیز به طرح رجیستری می‌پیوندند اما این موضوع تا امروز مغفول باقی مانده بود. «حمیدرضا دهقانی‌نیا» سخنگوی طرح رجیستری می‌گوید: «با توجه به قانون برنامه بودجه ۱۴۰۰ و الزامی که در آن نسبت به این موضوع شده، آنها طرح رجیستری موبایل‌واره‌ها را با همراهی گمرک اجرایی کرده‌اند.»

دهقانی نیا می‌گوید: «بر این اساس باید تمام دستگاه‌های سیم کارت خور اعم از تبلت‌ها، ساعت‌های هوشمند، دستگاه‌های مبدل تلفن ثابت به سیار، دستگاه‌های کارت خوان و… به طرح رجیستری بپیوندند.» او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا زیرساخت این موضوع میسر شده یا خیر می‌گوید: «تمامی شرایط برای اجرای این طرح از سوی نهادهای مرتبط آماده است و تنها منتظر هستیم تا وزارت ارتباطات هرچه زودتر موضوع را شفاف به مردم اعلام کند و بر اساس زمان‌بندی،  این طرح را شروع کند.»

دهقانی نیا گفت: «انتظار داریم وزارت ارتباطات هر چه سریع‌تر جدول زمانی اعمال سیاست را به شهروندان اطلاع رسانی کند.» او ادامه می‌دهد: «بر اساس قانون بودجه باید هر چه سریع‌تر این طرح آغاز می‌شد و هم اکنون نیز اجرای طرح بیش از ۲ ماه تأخیر دارد؛ از این رو انتظار داریم وزارت ارتباطات هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهد.»

سخنگوی طرح رجیستری می‌گوید: «پس از اعلام شدن زمان‌بندی اجرای این طرح، شهروندان باید اقدام به گذاشتن سیم کارت در تبلت و روشن کردن تبلت‌های سیم کارت خور و روشن کردن ساعت هوشمند و سیم کارت گذاشتن در این ساعت‌ها، کنند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.»

 

او در پاسخ به چرایی این تاخیر طولانی می‌گوید: «عوامل متعددی بر سر پیاده سازی این طرح بوده اما این طرح در سال جدید باید اجرایی شود و اینکه تا الان هم اجرایی نشده است، تخلف محسوب می‌شود.» اشاره دهقانی نیا به موافقت نمایندگان مجلس، در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با بند الحاقی ۱ به تبصره ۸ است. بر این اساس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است کلیه‌ی تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند بارکد خوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار (وارداتی و تولید داخل) را در سامانه‌ی هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای (همتا) ثبت کند. دقیقا مشخص نیست منظور مجلس از عبارت «مبدل ارتباطات ثابت به سیار» چیست اما شاید مقصود مودم روترهای بی‌سیم باشد.

لازم به ذکر است هفته گذشته «علی وکیلی»، مدیرکل دفتر واردات، به گمرکات اعلام کرد تا طرح رجیستری موبایل‌واره‌ها اعم از تبلت و ساعت هوشمند (دارای سیم کارت) همراه مسافرین ورودی به کشور، اجرا و عینا مطابق رویه رجیستری گوشی‌های مسافری اقدام می‌شود.

در سال‌های‌گذشته قاچاق موبایل با آمار حدود ۲ میلیارد دلار در صدر فهرست اقلام عمده قاچاق به کشور قرار داشت که تقریباً طی دو سال گذشته به جهت اجرای طرح رجیستری تلفن‌همراه، به طور کامل از قاچاق پاکسازی شده است. بنا بر اعلام گمرک در سال گذشته بیش از ۲.۴ میلیارد دلار به صورت رسمی و با پرداخت حقوق ورودی وارد کشور شده است.

گفته می‌شود در حال حاضر بر اساس برآورد برخی فعالان صنفی، حجم قاچاق در بازار تبلت و سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور حدود ۳۰۰ میلیون دلار است.

با توسعه آموزش آنلاین در کشور و نیاز مبرم کاربران به تبلت‌های دانش آموزی، پیش‌بینی می‌شود که گرانی حاصل از طرح رجیستری در تبلت‌ها، تاثیر بسزایی در بازار تبلت‌ها بگذارد. تهیه تبلت‌های دانش آموزی در این ایام جزو ضرورت‌های بسیاری از خانوارها شده و رجیستر شدن آنها می‌تواند باعث گرانی کالاهای موجود در بازار بشود، البته از آنسو این موضوع باعث ترغیب تولیدکنندگان داخلی برای راه انداختن چرخ‌های کارخانه‌های خود برای ساخت و مونتاژ تبلت‌های ایرانی خواهد بود.

طرح رجیستری سالانه درآمدی بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای دولت به همراه داشته و باید دید که اضافه شدن این کالاهای جدید به طرح رجیستری (در صورتی که وزارت ارتباطات زمان دقیق آن را به طور مشخص اعلام کند)، این درآمد را چند درصد بیشتر خواهد کرد.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=15613

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com