جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

پروسه افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸ چگونه بود؟

01:07۰

سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که در خلال این مناظره برخی از نامزدها ادعاهایی درباره افزایش قیمت بنزین در آبان ۱۳۹۸ و حواشی بعد از آن مطرح کردند و این کار را بی‌تدبیری دولت تلقی کرده‌اند.

به گزارش اسپات نیوز، در واکنش به صحبت‌های نامزدها، دولت طی انتشار یک اطلاعیه به تصمیم افزایش قیمت بنزین در آبان ۱۳۹۸ پرداخت. اطلاعیه‌ای که خیلی‌ها معتقدند این اطلاعیه می‌بایست پیش از این‌ها منتشر می‌شد، این نظر در حالی گفته می‌شود در آن زمان رئیس دولت اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد.

در این اطلاعیه گفته شده مباحث مربوط به افزایش دولت از آنجایی که یک تصمیم کلان و حاکمیتی به شمار می‌آید، در جلسات متعدد سران قوا مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بعد از اینکه در خصوص تمام ابعاد و جوانب آن سنجیده شده مصوبه به امضای سرای سه قوه رسیده و خدمت مقام معظم رهبری ارسال شده و بعد از تایید مصوبه از سوی رهبری اجرای مصوبه از سوی شورای امنیت کشور در دستور کار قرار گرفته است. با اجرای این مصوبه تمام درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین به ۶۰ میلیون ایرانی پرداخت شده و دولت مطلقا از این موضوع برای مصارف بودجه‌ای دریافت نکرده است و پرداخت این مبلغ تحت عنوان یارانه معیشتی ادامه دارد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: اجرای این مصوبه صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف بنزین ایجاد کرده و از محل همین صرفه‌جویی، کشور در زمان کوتاهی از واردکننده به صادرکننده تبدیل شده است البته دولت به این نکته اشاره نکرده که از صادرات به درآمدهای دولت اضافه شده است.

در پایان این اطلاعیه دولت ضمن یادآوری الزامات قانونی و اخلاقی به نامزدها، به مراجع ذی‌صلاح درخواست کرده که به نقش عواملی که به شکست نوع حاکمیتی و تحریک افکار عمومی که اعتراضات مردمی را در سال ۱۳۹۸ کلید زده و بعدها به آن دامن زده رسیدگی کرده و حاصل آن را با شفافیت به مردم اعلام نمایند. همچنین دولت اشاره کرده شیوه برخورد با اغتشاشات جز مسئولیت‌های دولت نیست.

پایان پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=15828

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com