جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کریپتولند کلاه‌برداری بود؟

02:03۰

این روزها موازی با دنیای کریپتوکارنسی، طرح‌های کلاه‌برداری هم افزایش پیدا کرده است. دانش کافی به ما کمک می‌کند تا در بازارهای جدید درگیر ترفندهای پانزی و از دست رفتن سرمایه خود نشویم.

به گزارش اسپات نیوز، چارلز پانزی، از معروف‌ترین کلاه‌برداران تاریخ است. چارلز در دهه ۱۹۲۰ میلادی بالای بیست میلیون دلار از طریق کلاه‌برداری که بعدا به اسم خودش معروف شد به دست آورد. این نوع کلاه‌برداری با ورود سرمایه‌های شما شروع می‌شود و فقط تا جایی ادامه دارد که افراد دیگری مثل شما سرمایه خود را به کلاه‌بردار بسپارند تا او بتواند از دریافتی سرمایه جدید، به سرمایه‌گذاران قدیمی سود بدهد. اگر ورودی پول به سیستم پانزی متوقف شود، دیگر خبری از سوددهی ئ حتی اصل پول نیز نیست.

بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد عمر طرح پانزی بیشتر از دوسال عمر نخواهد کرد و عدم اعتماد عمر این کلاه‌برداری را کوتاه‌تر خواهد کرد. اگر شما خبر از یک سوددهی نامتعارف شنیدید، احتمالا با روبکرد پانزی مواجه شده‌اید!

بیت کانکت؛ بزرگ‌ترین پانزی تاریخ رمزارزها

بیت کانکت یا BCC یک پلتفرم سرمایه‌گذاری و وام‌دهی رمزارزها بود در سال ۲۰۱۷  بر سر زبان‌افتاد و قیمت آن به بیش از ۵۰۰ دلار رسید همچنین صرافی‌های معتبری از آن پشتیبانی می‌کردند، اما یک سال بعد و پس از بررسی‌هایی که روی آن صورت گرفت، پانزی بودن آن معلوم شد و بعد از چند ساعت توکن BCC بیش از ۹۰% ارزش خودش را از دست داد.

از سال ۲۰۱۸ تا به امروز هم قیمت آن در محدوده ۰.۶ دلاری باقی مانده است و به نوعی یک رمزارز مرده به حساب می‌آید.

ماجرای پانزی رمزارزها در ایران چه بود و به کجا ختم شد؟

کریپتولند صرافی بود که در سال ۱۳۹۶ توسط سینا استوی آغاز به کار کرد و توکن BRG هم توسط این فرد وارد معاملات شد. BRG با استفاده از ناآگاهی مردم با تبلیغ سود مقطعی به محلی جذاب برای سرمایه‌گذاری مردم تبدیل شد.

تمرکز بیشتر سرمایه در چند کیف پول و ایجاد نوسان برای جذب سرمایه مردم و نبود هیچگونه پشتوانه، بخشی از علائم کلاه‌برداری BRG بود. در نهایت سینا استوی مدیر عامل کریپتولند به اتهام اختلال در نظام اقتصادی بازداشت شد و پلیس فتا هم اعلام کرد که سرمایه کاربران صرافی کریپتو لند برمی‌گردد.

چه سرنوشتی برای چارلز پانزی رقم خورد؟

هرچند حدود ۱۰۰ سال است از روش کلاه‌برداری پانزی می‌گذرد اما رویکرد او همچنان ادامه دارد و صاحبان آن دیر یا زود دست به فرار و دزدیدن سرمایه مردم می‌زنند.

چارلز در سال ۱۹۲۰ دستگیر و به اتهام ۸۶ فقره کلاهبرداری متهم شد. پس از محکومیت او، همسرش در سال ۱۹۳۷ از او طلاق گرفت و پانزی در ژانویه ۱۹۴۹ ، بدون پول در ریودوژانیرو برزیل درگذشت.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=15768

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com