جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

رکود بازار خودرو؛ علت چیست؟

02:00۰

از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون سنگین‌ترین رکود ممکن در بازار خودرو در خرداد ماه رخ داده و مشخص نیست که این رکود تا کی ادامه یابد. البته پیش‌بینی می‌شود که با اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بازار خودرو مجددا رونق بگیرد.

به گزارش اسپات نیوز، این اولین باری نیست که شاهد چنین رفتارهایی از سوی خریداران بازار خودرو هستیم. به عنوان نمونه بازار خودرو در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال گذشته مجددا با رکود سنگین مواجه شده بود و تا مشخص شدن نتیجه انتخابات و ثابت ماندن نرخ ارز خریداران این بازار راضی به از سر گرفتن معاملات نشدند.

نکته‌ قابل‌توجه در این میان آن است که هرچند بازار خودرو در شرایط فعلی در رکود کامل به سر می‌برد، اما قیمت‌ها گاها تا یک میلیون تومان نیز افزایش یافته و نوسانی می‌شود. ریشه این نوسانات نیز در تغییرات نرخ ارز است. قیمت ارز در چند روز اخیر افزایشی بوده و از همین رو بازار خودرو متاثر از آن با رشد نسبی قیمت مواجه شده است.

علت رکود بازار خودرو چیست؟

رکود خرداد ماه سال ۱۴۰۰ بازار خودرو به این دلیل است که بسیاری از خریداران نهایی بازار تصور می‌کنند که با مشخص شدن نتیجه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، نوسانات نرخ ارز کاهش یافته و انتظارات تورمی از بین می‌رود. از همین رو خیلی‌ها خرید خودرو را به‌تعویق انداخته‌اند به امید آن که در آینده بتوانند خودرو مورد نظرشان را با قیمت کمتری خریداری کنند.

نکته‌ای که نباید فراموش کرد آن است که بازار خودرو کشور ما به شدت تحت تاثیر تصمیمات سیاسی بوده و اصلا مشخص نیست که با اعلام نتیجه نهایی انتخابات پیش‌رو منحنی نرخ ارز کاهشی شده و به دنبال آن قیمت خودرو در بازار آزاد نیز نزولی شود.

تعدادی از کارشناسان برخلاف خریداران بازار خودرو، نزولی شدن بهای خودرو را چندان موثر از انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌دانند و معتقد هستند که این نتیجه برجام است که عامل اصلی تاثیر‌گذار در بازار خودرو است.

در واقع تنها در حالتی که احیای برجام با موفقیت صورت پذیرد می‌توان انتظار داشت که خودروهای عرضه شده در بازار با کاهش قیمت مواجه شده و صد البته که این موضوع نیز با گذر زمان عملیاتی خواهد شد.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=15960

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com