جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

وام مسکن روستایی

وام مسکن روستایی به کدام شهرها تعلق می‌گیرد؟

03:17۱

به گفته معاون بازسازی و مسکن وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر هم پرداخت می‌شود.

به گزارش اسپات نیوز، عزیزالله مهدیان، معاون بازسازی و مسکن روستی اعلام کرد: وام مسکن روستایی را به همه متقاضیان در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و همچنین طبق مصوبه دولت، روستاهایی که در حاشیه شهرها قرار داشتند و به تازگی به شهرها پیوستند نیز پرداخت می‌کنیم.

وی ادامه داد: چون به این تسهیلات یارانه تعلق می‌گیرد و تقریباً معادل همین تسهیلات یا مابه التفاوت آن را دولت باید به بانک‌ها پرداخت کند هر نفر فقط یک بار می‌تواند از آن استفاده کند.

مهدیان اضافه کرد: بانک مرکزی تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی را بین بانک‌های عامل توزیع کرده و به بانک‌های عامل ابلاغ شده است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی با اشاره به این که از سال ۸۴ سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در سطح روستاها با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت نوسازی می‌شوند، اظهار کرد: این تسهیلات در سال ۸۴ با ۵ میلیون تومان شروع شد و پارسال به ۵۰ میلیون تومان رسید.

او تصریح کرد: طبق قانون، وام مسکن روستایی باید سالانه ۱۵ درصد افزایش یابد، ولی با توجه به گرانی و تورم پیشنهاد دادیم صد در صد افزایش پیدا کند که دولت نیز آن را تصویب کرد.

مهدیان توضیح داد: تسهیلات مسکن روستایی با کارمزد ۵ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله است (پیش از این ۱۵ سال بوده است) تا روستائیان بتوانند اقساط آن را پرداخت کنند.

وی درباره شیوه پرداخت وام مسکن روستایی نیز بیان کرد: این تسهیلات خیلی ساده پرداخت می‌شود و سه نفر از وام‌گیرندگان می‌توانند به صورت زنجیره‌ای با سفته ضامن همدیگر شوند و هر سه نفر بدون نیاز به ضامن دیگری تسهیلات می‌گیرند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی افزود: خانواده‌هایی که از این تسهیلات استفاده نکردند می‌توانند از آن بهره‌مند شوند و شرایط پرداخت آن نیز بسیار ساده است.

او با اشاره به این که متقاضیان می‌توانند به بنیاد مسکن شهرستان محل سکونت خود مراجعه کنند و تشکیل پرونده دهند، تصریح کرد: یک اصل مهم برای دریافت کنندگان وام این است که ساخت و سازها باید در کاربری مسکونی باشد و پروانه ساخت از مراجع صدور پروانه دریافت کنند و حتماً فنی و مقاوم ساخته شود.

مهدیان گفت: در طول ساخت مسکن نیز به صورت مرحله‌ای این وام پرداخت می‌شود و نظارت کامل در مراحل ساخت خواهد شد تا یک ساختمان ایمن ساخته شود.

وی عنوان کرد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد ساخته شده از سال ۸۴ تاکنون همه مقاوم و با نظارت ساخته شده‌اند تا مشکلی در حوادث ایجاد نشود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی اضافه کرد: تسهیلات وام ۱۰۰ میلیون تومانی روستایی برای ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی تأمین شده است که معمولاً معادل آن نیز متقاضی وجود دارد.

او ادامه داد: هر ساله تسهیلات در نیمه دوم و اواخر سال تصویب می‌شد، اما امسال در نیمه اول سال برای اولین بار در خرداد تصویب شد که سرعت کار را افزایش می‌دهد و می‌توانیم تا پایان سال همه اعتبار را جذب کنیم.

مهدیان با تاکید بر این که این وام، وام ساخت است، افزود: تلاش می‌کنیم واحدهای فرسوده روستایی تخریب و به جای آن‌ها واحدهای ایمن ساخته شود.

وی درباره تسهیلات تعمیری بانک‌ها نیز گفت: هر ساله بانک‌ها تسهیلات تعمیری پرداخت می‌کنند که امسال نیز برای ساخت سرویس بهداشتی روستایی و تعمیر خانه تا سقف ۲۰ میلیون تومان پرداخت می‌کنیم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن افزود: در کنار این تسهیلات تعمیری که همه بانک‌ها پرداخت می‌کنند بنیاد مسکن نیز با کمک بانک قرض‌الحسنه مهر منابعی را در این بانک سرمایه‌گذاری می‌کند که به صورت منابع مشترک تسهیلات تأمین شود و آن مبلغ را در سطح کشور به روستائیان پرداخت می‌کنیم.

مهدیان گفت: بانک‌های عامل پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی شامل بانک‌های ملی، ملت، تجارت، مسکن، صادرات، توسعه تعاون و کشاورزی است.

انتهای پیام

منبع
خبر آنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=15939

1 دیدگاه

  1. AMIRREZA79714145

    خیلی خوب بود ممنونم

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com