جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

یارانه یک میلیونی

یارانه یک میلیونی مشمول چه کسانی می‌شود؟ + جزئیات

04:008۰

دولت آینده در نظر دارد تا از آذر امسال به پنج دهک اول، یارانه یک میلیونی یا همان کارت اعتباری معیشت خانوار بدهد. جزئیات این طرح چیست و مشمولان چه کسانی هستند؟

به گزارش اسپات نیوز، ابراهیم رئیسی سیزدهمین دولت ایران را از یک ماه دیگر آغاز می‌کند. او در پایان شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری با ۱۷٫۹ میلیون رای رئیس‌جمهور آینده شد. او برای کاهش هزینه خانواده‌ها وعده داده که کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود.

برای خانوارهای پنج دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر شود. بر این اساس به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد تخصیص یابد.

همچنین به خانوارهایی که توانایی بازپرداخت اقساط را نداشته باشند یارانه بازپرداخت اقساط تعلق می‌گیرد.

مبلغ کارت اعتباری چقدر است؟

به خانوارهای در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر تعلق می‌گیرد و  خانوارهای در دهک چهارم و پنجم ۱۵۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر دریافت می‌کنند.

بر این اساس یعنی خانوار پنج نفره‌ای که در سه دهک اول باشد یک کارت اعتباری دریافت می‌کند که هر ماه یک میلیون تومان شارژ می‌شود. اگر همین خانواده پنج نفره در دهک چهار و پنج باشد، کارت اعتباری که می‌گیرد ماهانه ۷۵۰ تومان اعتبار دارد.

بیشتر بخوانید:

مشمولان یارانه یک میلیون تومانی باید چه شرایطی داشته باشند؟

بر اساس گفته یکی از نمایندگان مجلس حدود ۱۰ میلیون نفر هستند که در میان پنج دهک اول افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند.

در سال‌های اخیر دولت برای پرداخت کمک‌های حمایتی از خانوارها معمولا چندین شرط را در نظر گرفته است لذا احتمال می‌رود گروه‌های زیر یارانه یک میلیون تومانی یا کارت اعتباری معیشت خانوار دریافت کنند:

  1. افراد تحت پوشش کمیته امداد
  2. افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی
  3. افراد بدون هیچ گونه بیمه
  4. روستاییان و عشایر
  5. افرادی که مجموع درآمد خانوارشان کمتر از حداقل حقوق وزارت کار باشد (یعنی کمتر از ۲٫۶ میلیون تومان باشد)
  6. کارمند دولت نباشند
  7. افرادی که ملک و ماشین با قیمت بالا نداشته باشند
  8. یارانه‌بگیران نقدی و معیشتی

آیا باید این یارانه یک میلیونی را به دولت برگرداند؟

اما این پول یارانه نیست که بدون بازپرداخت باشد و فرد باید اقساط آن را پرداخت کند. در واقع یک وام با نرخ بهره دو درصد است که جزء وام‌های قرض‌الحسنه محسوب می‌شود.

البته هنوز درباره نوع بازپرداخت و تعداد اقساط آن توضیحی داده نشده؛ اما گفته شده که اگر خانواری نتواند اقساط آن را بپردازد به او یارانه داده می‌شود تا قسط خود را بدهد.

همچنین در این برنامه آمده که طرح اعطای کارت اعتباری معیشت خانوار از آذر امسال یعنی پنج‌ ماه دیگر اجرایی می‌شود.

ابهامات وارده بر این طرح

این طرحی ترکیبی از یارانه و وام قرض‌الحسنه است. از یک طرف گفته شده که ماهانه پرداخت می‌شود از سوی دیگر گفته شده اگر خانواری نتواند اقساط آن را بدهد یارانه پرداخت اقساط می‌گیرد.

شاید این طرح نیز همانند طرح وام کرونا دولت فعلی باشد. در بهار و پاییز پارسال در دو مرحله وام یک میلیون تومانی کرونا پرداخت شد. اما این وام به پیشتوانه دو یارانه نقدی و معیشتی بنزین بود که داده شد و در واقع اقساط آن از یارانه هر ماه خانوار کسر می‌شود.

اما این که طرح کارت اعتباری معیشت خانوار دولت بعدی قرار است چطور اجرا شود و مردم چگونه اقساط آن را به دولت بپردازند ابهاماتی هست که احتمالا باید تا زمان مراسم تنفیذ از سوی رهبری صبر کرد.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=16540

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com