جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت واکسن

قیمت واکسن جای بحث ندارد

05:00۰

رییس جمهور گفت: «ما هم در حال خرید واکسن و هم در حال تولید آن هستیم. قیمت واکسن خارجی هم مختلف است و کمتر یا بیشتر از ۱۰ دلار است. قیمت واکسن داخلی را هم وزارت بهداشت بر اساس هزینه ها و سود آن محاسبه می کند. جای خیلی دعوا و نزاع هم نیست که قیمت واکسن چقدر باشد. هنوز قیمت دقیقی مشخص نشده است.»

به گزارش اسپات نیوز، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر اظهار کرد: «شهید بهشتی یکی از مظلوم‌ترین چهره‌های تاریخ انقلاب است.»

روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش، خاطرنشان کرد: «سال ۹۹ حرف های بدون محاسبه برای تعطیلی مشاغل می‌زدند. آموزش را به فضای مجازی بردیم اما کنکور را برگزار کردیم و گفتیم نمی‌شود برنامه میلیون‌ها جوان را برای یکی دو سال بهم بزنیم و می‌شود هم پروتکل‌ها را رعایت کرد و کنکور و امتحان سراسری برگزار کرد که وزارت بهداشت هم راضی بود.»

وی در ادامه با بیان اینکه ما از فضای مجازی هم بعدها می توانیم استفاده کنیم، افزود: «بسته جامع معیشتی در حد توان کشور پراخت کردیم. در مالیات امهال دادیم، وام دادیم، در پرداخت هزینه آب و برق فرصت دادیم. کمکی برای مسکن به مستاجران پرداخت کردیم.»

بیشتر بخوانید:

رییس جمهور در خصوص ساخت واکسن اظهار کرد: «ساخت واکسن ساده نیست، اما ما از روز اول برای ساخت واکسن وارد عمل شدیم. در ماه‌های اول شیوع کرونا تصمیم ما این بود که از شرکت‌ها و نهادهایی که قصد ساخت واکسن دارند، حمایت کنیم و وزارت بهداشت هم نظارت داشته باشد و هر وقت این شرکت‌ها به نتیجه رسیدند، مجوز تولید داده شود. این تصمیم درستی بود که ما گرفتیم.»

وی گفت: «خیلی‌ها به من نامه نوشتند که وقت تلف می‌کنید و واکسن به این زودی‌ها تولید نمی‌شود. در مقابل برخی می‌گفتند که باید شرکت‌های داخلی را تشویق کنیم که ما راه دوم را انتخاب کردیم؛ البته به محض اینکه شرکت‌های دانش بنیان تحقیقات خود را شروع کردند، عده‌ای گفتند نباید واکسن خارجی بخریم که ما گفتیم این حرف اشتباه است.»

روحانی تصریح کرد: «ما گفتیم هر واکسنی که وزارت بهداشت و سازمان‌های جهانی آن را تأیید کردند، در حد توان می‌خریم که این تصمیم درست و استراتژیک بود. سازمان بهداشت جهانی بنا شد مسئولیت کواکس را بر عهده بگیرد. ما هم ثبت نام کردیم و هزینه خرید واکسن را هم پرداخت کردیم. ما هم دیدیم واکسن خارجی زودتر به دست ما می‌رسد. ۲۱ بهمن ۹۹ اولین واکسن خارجی را تزریق کردیم؛ یعنی شش ماه پیش و الان به واکسن داخلی رسیدیم. آیا می‌توانستیم شش ماه واکسن تزریق نکنیم؟ امروز هم واکسن ایرانی به اندازه کافی نیست و لازم است همچنان واکسن خارجی را بخریم؛ البته ممکن است دو ماه دیگر واکسن داخلی به اندازه کافی در دسترس باشد.»

رئیس جمهور با بیان اینکه پلتفرم واکسن‌های داخلی مثل برکت با پاستور متفاوت است، اما هر دو واکسن مجوز دریافت کرده اند، بیان کرد: «ممکن است هفته‌های آینده واکسن‌هایی مثل اسپوتنیک داخلی به بازار بیاید یا واکسن رازی و فخرا ممکن است هفته‌ها یا ماه‌های آینده به تدریج به بازار بیاید.»

روحانی افزود: «۱۶.۸ میلیون دوز واکسن از کواکس خریدیم، از چین ۱۰ میلیون دوز و از روسیه هم خرید کردیم، اما کشور به ده‌ها میلیون دوز واکسن نیاز دارد. اگر ۶۰ میلیون دوز از جمعیت کشور به واکسن نیاز داشته باشند، ۱۲۰ میلیون دوز نیاز داریم و اگر دوز سوم هم نیاز باشد، به ۱۸۰ میلیون دوز نیاز خواهیم داشت؛ بنابراین ما هم در حال خرید واکسن و هم در حال تولید آن هستیم. قیمت واکسن خارجی هم مختلف است و کمتر یا بیشتر از ۱۰ دلار است. قیمت واکسن داخلی را هم وزارت بهداشت بر اساس هزینه ها و سود آن محاسبه می‌کند. جای خیلی دعوا و نزاع هم نیست که قیمت واکسن چقدر باشد. هنوز قیمت دقیقی مشخص نشده است، اما بنای ما برای تعیین قیمت ریال است نه ارز. دوگانه بیخودی در این زمینه بوجود آمده که برخی به آن دامن می‌زنند.»

انتهای پیام
منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=16849

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com