جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

افزایش نرخ اجاره

نرخ اجاره‌ها در فصل جابجایی افزایش می‌یابد + جدول

09:21۰

نرخ اجاره‌بها در تهران، با آغاز فصل جابه‌جایی مستاجران با رشد همراه شده و با وجود تعیین سقف افزایش نرخ اجاره به اندازه ۲۵ درصد برای قراردادهای تمدید، در بعضی محله‌ها اجاره‌بها بیش از ۷۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اسپات نیوز، فصل جابه‌جایی خانوارهای اجاره‌نشین در سال جاری با رکود خرید و فروش در بازار مسکن همراه شده که این رکود به شکل رشد قیمت‌ها در بازار اجاره به روز پیدا کرده است.

با اینکه آمار رسمی می‌گوید اجاره‌بها در تهران طی یک سال اخیر ۳۲ درصد بالا رفته، گزارش‌های میدانی از رشد ۵۰ تا ۷۰ درصد در مناطق پرتقاضا خبر می‌دهد. در مناطق چهار و پنج که معمولا بیشترین تعداد معاملات خرید و فروش را به خود اختصاص می‌دهند، نرخ اجاره بعضا تا ۷۰ درصد و حتی بیشتر رشد کرده است.

برخی مستاجران در غرب تهران می‌گویند که اجاره‌بها نسبت به تیر سال گذشته دو برابر شده است. در شرق تهران نیز مثل تهرانپارس و نارمک شاهد جهش نرخ اجاره هستیم. مشاهده آگهی‌های ملکی هم از افزایش قابل توجه قیمت‌های اجاره نسبت به تیر پارسال حکایت دارد.

به نظر می‌رسد رکود خرید و فروش به شکل جهش نرخ‌های اجاره بروز پیدا کرده است. با توجه به کاهش ساخت و ساز، واحدهای نوساز چندانی وارد بازار اجاره نشده و البته مالکان نیز تمایلی به اجاره دادن آپارتمان‌های خود ندارند. مالکانی هم که از قبل واحدهای خود را اجاره داده‌اند اجاره‌ها را بعضا تا دو برابر سال قبل تعیین کرده‌اند. این در حالی است که ستاد ملی کرونا سقف مجاز افزایش اجاره بهای سالیانه در تهران را ۲۵ درصد اعلام کرده و معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید که این سیاست درخصوص قراردادهای تمدید جواب داده است.

بیشتر بخوانید:

اما کف بازار تناسب چندانی با دستورالعمل‌ها ندارد. مقایسه جدول نرخ‌های پیشنهادی سال گذشته تفاوت تغییر قیمت‌های امسال نسبت به سال قبل را به وضوح نشان می‌دهد.

نام محله متراژ سن بنا

ودیعه

(تومان)

اجاره ماهیانه

(تومان)

بلوار فردوس ۹۶ ۵ ۱۲۰ ۴.۷ میلیون
حشمتیه ۶۷ ۱۸ ۱۰۰ ۲ میلیون
تهرانپارس غربی ۹۵ ۱۴ ۱۸۰ ۱.۵ میلیون
حکیمیه ۵۰ ۲ ۱۱۰ ۳۰۰ هزار
دروس ۱۲۵ ۱۵ ۴۰۰ ۴ میلیون
شهرک غرب ۱۵۰ ۳۰ ۲۰۰ ۸.۵ میلیون
نارمک ۵۲ ۵ ۱۵۰ ۲۰۰ هزار
استاد معین ۴۰ ۱۵ ۳۵ ۱.۶ میلیون
سلسبیل ۶۵ ۲ ۱۵۰ ۱۰۰ هزار

 

نام محله متراژ سن بنا

ودیعه

(تومان)

اجاره ماهیانه

(تومان)

بلوار فردوس ۹۵ ۶ ۱۲۰ ۸.۶ میلیون
حشمتیه ۷۰ ۵ ۱۷۰ ۳ میلیون
تهرانپارس غربی ۹۵ ۱۲ ۱۰۰ ۳.۵ میلیون
حکیمیه ۵۰ ۶ ۱۵۰ ۳ میلیون
دروس ۱۲۵ ۷ ۳۰۰ ۲۰ میلیون
شهرک غرب ۱۵۰ ۱۰ ۵۰۰ ۱۶ میلیون
نارمک ۵۵ ۵ ۱۰۰ ۴.۵ میلیون
استاد معین ۴۵ ۲۰ ۸۰ ۲.۵ میلیون
سلسبیل ۶۵ ۳ ۲۷۰ رایگان

متغیرهایی همچون تورم، رشد قیمت مسکن و نرخ سود بانکی بر بازار اجاره تاثیر می‌گذارد. هر سه این شاخص‌ها در یک سال اخیر اثرات تورمی بر افزایش نرخ اجاره داشته است. تورم به ۴۲ درصد رسیده، نرخ رشد سالیانه قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت امسال ۷۰ درصد بوده و سود بانکی نیز به شکل رسمی از ۱۸ درصد فراتر نرفته است. در این شرایط صاحبخانه‌ها ترجیح می‌دهند به جای ودیعه‌ی بیشتر، اجاره ماهیانه‌ بیشتری دریافت کنند.

از طرف دیگر قیمت مسکن از اواخر سال ۱۳۹۶ تاکنون ۴۶۵ درصد رشد کرده و این در حالی است که طبق آمار بانک مرکزی، افزایش نرخ اجاره در همین بازه زمانی حدود ۹۰ درصد بوده است. تجربه نشان می دهد که نرخ رشد اجاره به تدریج خود را با قیمت مسکن بالانس می‌کند.

دولت برای کمک به اقشار اجاره‌نشین از سال گذشته تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفت که امسال نیز آن را مصوب کرد. بر این اساس به مستاجران در تهران ۷۰ میلیون تومان، در دیگر کلانشهرها ۴۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان وام اجاره با نرخ سود ۱۳ درصد تعلق می‌گیرد. تا حدود یک هفته دیگر، روند پرداخت تسهیلات برای اولین نفراتی که مدارک خود را در سامانه tem.mrud.ir ثبت کرده‌اند شروع می‌شود.

سال گذشته به دلیل ناهماهنگی بین پرتال وزارت راه و شهرسازی با کارتابل بانک‌ها، به قدری روند پرداخت این تسهیلات طولانی شد که در بسیاری موارد عملا کارآیی خود را از دست داد. امسال اما بنا به گفته محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی روند پرداخت تسهیلات تسریع خواهد شد.

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=16878

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com