جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کاهش قیمت خودرو داخلی

کاهش قیمت خودرو داخلی در هفته‌ نخست تیرماه

04:46۰

هر چند در این روزها خودروسازان و شورای رقابت خلاف جهت روند نزولی نرخ ارز حرکت می‌کنند و مدام به دنبال افزایش قیمت خودرو هستند، اما نرخ‌ها در بازار کاهش قیمت خودروهای داخلی را نشان می‌دهند.

به گزارش اسپات نیوز، بررسی قیمت انواع خودروهای پر تیراژ داخلی در آگهی فروش اینترنتی نشان دهنده شکست مقاومت بازار این خودروها در برابر کاهش قیمت‌هاست، به‌ طوری که قیمت برخی خودروهای پرتقاضای مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت، نسبت به ۳ روز نخست هفته جاری سیر نزولی به‌ خود گرفته است.

قیمت برخی خودروهای داخلی از سه‌شنبه هفته گذشته نزولی شده است؛ به‌ نحوی که قیمت پژو۲۰۶ تیپ ۲ معمولی مدل ۹۹ با کاهش یک ‌میلیون تومانی از ۲۰۰ به ۱۹۹ میلیون تومان اما مدل فول و ۱۴۰۰ این خودرو با افزایش ۳ میلیون تومانی قیمت از ۲۰۸ به ۲۱۱ میلیون تومان رسید.

در گروه پراید‌ها نیز قیمت پراید ۱۳۱ با کاهش یک‌ میلیون تومانی به ۱۲۲ میلیون و کوییک دنده‌ای مدل ۱۳۹۹ با کاهش ۲ میلیون تومانی از ۱۴۷ میلیون تومان در روز دوشنبه هفته جاری به ۱۴۵ میلیون و مدل ۱۴۰۰ این خودرو با بیشترین کاهش قیمت نسبت به سایر خودروهای پر تیراژ موجود در بازار، از ۱۵۳ به ۱۵۰ میلیون تومان رسید.

زمانی که با نوسانات ارز روبه رو بودیم، افراد به علت این که پول خود را به کالا تبدیل کنند خودرو می‌خریدند. این افراد ماه‌ها است از بازار خارج شده‌اند و سرمایه‌گذاری فقط در خرید از کارخانه انجام می‌شود.

کاهش یا تثبیت قیمت برخی خودروهای پر تیراژ در معاملات دیروز بازار خودرو نسبت به ۳ روز نخست هفته گذشته و قبل از آن در حالی است که قیمت اغلب پرایدها سیر صعودی به‌ خود گرفت؛ به‌ طوری که قیمت پراید ۱۱۱ از ۱۳۳ میلیون تومان در اواخر هفته گذشته به ۱۳۵ میلیون تومان رسید و قیمت پراید ۱۳۱ نیز با وجود کاهش یک‌ میلیون تومانی و رسیدن به نرخ ۱۲۲ میلیون تومان کماکان ۳ میلیون تومان گران‌تر از چهارشنبه هفته گذشته بود.

بیشتر بخوانید:

همچنین پراید ۱۳۲ نیز که چهارشنبه هفته گذشته ۱۲۰ میلیون تومان قیمت داشته، دیروز با قیمت ۱۲۲ میلیون و پراید ۱۳۱ با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان معامله شد، پراید ۱۵۱ نیز نسبت به چهارشنبه هفته گذشته رشد قیمت ۴ میلیون تومان را شاهد بود و دیروز ۱۲۵ میلیون تومان قیمت خورد.

یک فعال بازار خودرو در مورد افزایش قیمت پرایدها در بازار خودرو می‌گوید: «با وجود این که بازار خودرو رکودی است و قیمت‌ها روند کاهشی به‌ خود گرفته، قیمت پراید به‌ دلیل عدم‌ عرضه، سیر صعودی دارد. در واقع با توجه به توقف تولید ۳ مدل پراید، قیمت بازار آن با افزایش رو به ‌رو شده است.»

علیرضا پورحسنی، با بیان این که این افزایش قیمت‌ها تا اندازه‌ای معقول است، افزود: «اگر این افزایش قیمت‌ها ادامه پیدا کند، متقاضیان به سمت خرید خودروی تیبا با کیفیت بهتر، موتور قوی‌تر، شاسی مستحکم‌تر و حجم موتور بالاتر سوق داده می‌شوند و باید این شیوه افزایش قیمت پرایدها در همین محدوده قیمتی متوقف شود.»

او در این باره افزود: «به مشتریان و متقاضیان توصیه می‌شود اگر قصد خرید خودرو در همین محدوده قیمتی را دارند، نسبت به ‌خودروهای نزدیک به قیمت بازار پرایدها اقدام کنند؛ چرا که اکنون قیمت خودروهای تیبا و تیبا ۲ با بدنه و موتور قوی‌تر ۱۲۹ و ۱۳۷ میلیون تومان است. این فعال بازار خودرو تأکید کرد اگر مشتریان بتوانند اندکی بر بودجه خود بیفزایند نیز می‌توانند نسبت به خرید خودروهای ساینا، کوئیک و کوئیک ‌R اقدام کنند؛ چراکه این خودروها اکنون به‌ترتیب با قیمت ۱۴۶، ۱۵۳ و ۱۵۹ میلیون تومان معامله می‌شوند. همچنین با وجود این که پراید تا مدل ۹۹ در بازار موجود است، اما این خودروها با مدل ‌۱۴۰۰ نیز روانه بازار می‌شوند.»

در پایان لازم به ذکر است این قیمت‌ها تقریبی است. احتمالا خریداران با قیمت کمتری خریداری کنند چرا که که در وضعیت فعلی که خریدار وجود ندارد ممکن است کسانی که از مجرای ثبت نام خودرو خریده‌اند و می‌خواهند بفروشند با قیمت کمتری خودروی خود را به فروش برسانند.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=16943

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com