جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کاهش نرخ سود بین بانکی

نرخ سود بین بانکی کاهش یافته است + جدول

05:36۰

نرخ سود بین بانکی بر اساس آخرین گزارش‌ها، از ۱۸.۵۴ درصد در روزهای پایانی خرداد ۱۴۰۰، به ۱۸.۴۶ درصد در سوم تیر کاهش یافته است.

به گزارش اسپات نیوز، جدول تغییرات نرخ سود بین بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۱۹٫۷۶ درصد در اردیبهشت امسال به ۱۸٫۴۶ درصد در روزهای نخست تیر کاهش یافته است.

البته این نرخ از خرداد به زیر ۱۹ درصد رسیده و در کانال ۱۸ درصدی در نوسان بوده است؛ این نرخ در ۲۷ خرداد ۱۸٫۵۴ درصد بوده است و حتی در ۲۰‌ام خرداد نیز به ۱۸٫۴۲ درصد کاهش یافته بود.

گفتنی است که این نرخ براساس عرضه و تقاضاست و ثابت نیست؛ در واقع این نرخ نوسان دارد به گونه‌ای که با افزایش تقاضا برای دریافت وام بین بانکی و از سوی دیگر عدم عرضه متناسب با آن، نرخ بالاتر می‌رود و برعکس.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند: «کاهش نرخ سود می‌تواند نقش مهمی در حرکت نقدینگی از بانک به بازار سرمایه داشته باشد و سبب رونق بازار سرمایه شود.»

پیش از این هم البته عبدالناصر همتی، رئیس کل وقت بانک مرکزی، یکی از اهداف این بانک را برای کنترل تورم و مهار رشد نقدینگی، کاهش نرخ سود اعلام کرده بود.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که گروه دیگری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که نرخ بهره بین بانکی نباید کاهش یابد زیرا، اثرات تورمی شدیدی دارد و اگر نرخ بهره بین بانکی خیلی کاهش پیدا کند، موجب کاهش سود سپرده‌های بانکی می‌شود.

تاریخ نرخ بازار بین بانکی حداقل نرخ توافق بازخرید نرخ اعتبارگیری قاعده‌مند نرخ سپرده‌گذاری قاعده‌مند
۱۴۰۰/۰۴/۰۳ ۱۸.۴۶% ۱۹.۸% ۲۲% ۱۴%
۱۴۰۰/۰۳/۲۷ ۱۸.۵۴% ۱۹.۸% ۲۲% ۱۴%
۱۴۰۰/۰۳/۲۰ ۱۸.۴۲% ۱۹.۸% ۲۲% ۱۴%
۱۴۰۰/۰۳/۱۳ ۱۸.۴۹% ۱۹.۸% ۲۲% ۱۴%
۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۹.۲۴% ۱۹.۸% ۲۲% ۱۴%
۱۴۰۰/۰۲/۳۰ ۱۹.۶% ۱۹.۸% ۲۲% ۱۴%
۱۴۰۰/۰۲/۲۳ ۱۹.۵۸% ۱۹.۹% ۲۲% ۱۴%
۱۴۰۰/۰۲/۱۶ ۱۹.۵۶% ۱۹.۸% ۲۲% ۱۴%
۱۴۰۰/۰۲/۰۹ ۱۹.۵۷% ۱۹.۸% ۲۲% ۱۴%
۱۴۰۰/۰۲/۰۲ ۱۹.۷۶% ۱۹.۸% ۲۲% ۱۴%

بازار بین بانکی یکی از ارکان بازار پول محسوب می‌شود که در آن بانک‌ها و مؤسسات اعتباری جهت تأمین مالی کوتاه‌مدت و ایجاد تعادل در وضعیت نقدینگی خود، با یکدیگر معامله می‌کنند.

وجود چنین بازاری موجب می‌شود که بانک‌ها برای تأمین نقدینگی به بانک مرکزی مراجعه نکنند؛ ضمن اینکه تغییرات نرخ سود می‌تواند در افزایش و کاهش این نرخ مؤثر باشد.

انتهای پیام

منبع
تسنیم
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17086

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com