جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت‌ها در دولت بعدی

وضعیت قیمت‌ها در دولت آینده نامشخص است

03:49۰

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید تا زمانی که ساختارها در اقتصاد ایران تغییر نکند، قیمت‌ها در دولت بعدی نیز سرنوشتی نامعلوم دارند و جابجایی وزیران چندان گره گشا نخواهد بود.

به گزارش اسپات نیوز، خسرو فروغان گران سایه، اظهار کرد: متاسفانه در طول سال‌های گذشته و در دولت‌های مختلف، نحوه مدیریت اقتصادی به شکل لحظه‌ای و بر اساس حل بحران اجرایی شده است. این در حالی است که ما با مشکلات زیربنایی و ساختاری مواجه هستیم که تا آنها درست نشود، نمی‌توان انتظار داشت که شرایط بهبود یابد و قیمت‌ها در دولت بعدی کاهش بیابند.

وی با بیان اینکه نوسان قیمتی، بی نظمی در بازارها و بسیاری از دیگر چالش‌های اقتصاد ایران جز با بهبود قوانین و اصلاحات ساختاری ممکن نخواهد شد، توضیح داد: ما در ایران قوانینی داریم که رسما مخل تولید هستند؛ سازمان‌هایی نیز داریم که از نظر توان اجرایی عملا نمی‌توانند وظایف قانونی خود را به طور کامل اجرایی کنند. مثلا سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از سویی با آزادسازی قیمت و واقعی شدن نرخ‌ها مخالفت می‌کند اما وقتی صحبت از نظارت بر بازار می‌شود عملا توان اجرایی آن را ندارد.

بیشتر بخوانید:

عضو اتاق بازرگانی ایران در این باره  ادامه داد: ما هرگز به این سوال پاسخ نداده‌ایم که آیا قرار است به اقتصاد آزاد و محوریت بازار عمل کنیم یا خیر؟ وقتی این سوال بی پاسخ مانده، ما از سویی با تولیدکنندگانی مواجهیم که مجبورند با قیمت گذاری دستوری زیان بدهند، از سوی دیگر مجبورند با شرکت‌های دولتی و خصولتی وارد رقابتی نابرابر شوند و در نهایت هیچ ارزیابی دقیقی از آینده سرمایه گذاری خود نداشته باشند.

فروغان گران سایه می گوید حتی در کشوری مانند چین که از اساس با اقتصاد آزاد ارتباطی نداشت نیز دولت در جایی فهمید که باید به بخش خصوصی میدان دهد و حتی از آن حمایت کند و نتیجه پیشرفت امروز اقتصادی این کشور همین است و حتی دولت این کشور از حمایت‌گر به نهادی تبدیل شده که با مالیاتی که از فعالیت‌های اقتصادی می‌گیرد سودی سرشار در اختیار دارد.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به قیمت مرغ در ماه‌های گذشته، اضافه کرد: وقتی شرایط را لحظه‌ای و مدیریت بحرانی ببینیم اینطور می‌شود که ناگهان بازار مرغ به هم می‌ریزد و همه دولت و همه دستگاه‌ها بسیج می‌شوند تا آن بازار را مدیریت کنند و چندی بعد دوباره بازار بعدی وارد بحران می‌شود. برای عبور از این شرایط باید نگاه کلان به اقتصاد را تغییر داد و آنگاه انتظار داشت که مثلا وزیر صمت بتواند صنعت و تجارت کشور را مدیریت کند.

پس از برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب، او در نیمه مردادماه امسال رسما دولت را تحویل خواهد گرفت.

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17203

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com