جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

جدیدترین گزارش‌های مالی دو خودروساز کشور به بورس رقمی برای زیان انباشته این شرکت‌ها نشان می‌دهد که زیان انباشته خودروسازان معادل رانت تفاوت قیمت کارخانه و بازار خودرو در سال گذشته است.

زیان انباشته خودروسازان چقدر است؟

03:008۰

جدیدترین گزارش‌های مالی دو خودروساز کشور به بورس رقمی برای زیان انباشته این شرکت‌ها نشان می‌دهد که زیان انباشته خودروسازان معادل رانت تفاوت قیمت کارخانه و بازار خودرو در سال گذشته است.

به گزارش اسپات نیوز، جدیدترین گزارش مالی دو خودروساز بزرگ کشور از رسیدن زیان انباشته این دو شرکت به حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان حکایت می‌کند. این رقم وحشتناک در شرایطی است که سال گذشته تقریبا به همین میزان رانت تفاوت قیمت کارخانه و بازار در جامعه بین دلالان و خریداران خوش شانس توزیع شده است.

صورت های مالی سال ۹۹ شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا منتشر شد. بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده، زیان انباشته ایران خودرو به حدود ۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و زیان انباشته سایپا به حدود ۳۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان وصول کرده است.

به این ترتیب حجم زیان انباشته دو شرکت اصلی خودروساز کشور به حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که بخش اعظم این زیان فقط در سال ۹۹ وارد شده است.

ایران‌خودرو طی سال گذشته با حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان و سایپا با حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان زیان مواجه شده‌اند. البته باید در نظر داشت که صورت‌های مالی منتشر شده هنوز حسابرسی نشده‌اند ولی به نظر می‌رسد که پس از حسابرسی نیز تفاوت چندانی در این ارقام ایجاد نگردد.

بیشتر بخوانید:

این میزان زیان انباشته در شرایطی است که سال پیش تولید خودرو نسبت به سال ۹۸ با رشد ۱۹ درصدی به حدود ۹۰۴ هزار دستگاه رسیده بود، اما به دلیل این که هزینه تمام شده تولید بیش از نرخ فروش خودروسازان است و قیمت کارخانه نسبت به قیمت بازار در انواع خودروها بین ۴۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان کمتر است، در عمل افزایش تولید منتهی به افزایش زیان خودروسازان شده است!

این حجم از زیان‌دهی در شرایطی است که از میانه سال گذشته بحث تغییر در نحوه قیمت‌گذاری خودرو برای حذف رانت موجود، هم از طرف دولت و هم از طرف مجلس پیگیری شد اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است و طرح‌های گوناگونی از عرضه خودرو در بورس تا آزادسازی قیمت همه خودروها یا بخشی از آن‌ها در دست بررسی است اما به نتیجه نرسیده است.

انتهای پیام

منبع
روزنامه خراسان
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17305

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com