جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

موج پنجم کرونا

سفرهای تابستانی آغازگر موج پنجم کرونا شد

04:00۰

کشور هنوز به شرایط نسبتا متعادلی از موج چهارم کرونا نرسیده اما وارد موج پنجم کرونا شده است؛ به نظر می‌رسد که سفرهای مردم و هجوم آن‌ها به جاده‌ها در بهار امسال، در به وجود آمدن این شرایط بی‌تاثیر نبوده باشد.

به گزارش اسپات نیوز، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز مدیریت راه‌های کشور، بیش از ۵۶ میلیون تردد بین استانی وسایل نقلیه مختلف، اعم از سبک و سنگین در خرداد امسال در جاده‌های کشور به ثبت رسیده است که نسبت به اردیبهشت و فروردین امسال افزایش معناداری داشته و این عدد طبق آمارهای رسمی اعلام شده ۲۱ درصد بیشتر از دومین ماه امسال است.

در ادامه بررسی تاثیر سفر بر موج پنجم کرونا می‌توان به آمار تجمعی ۳ ماهه از ترددهای بین استانی صورت گرفته در کشور اشاره کرد که بر اساس آن، ۱۵۴ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۲۵۲ تردد در محورهای مواصلاتی بین استانی کشور ثبت شده است که این آمار تردد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد افزایش یافته است و جالب‌تر اینکه وسایل نقلیه سبک در همین آمار افزایش ۱۹ درصدی را تجربه کرده‌اند.

این آمارهای افزایش یافته سفرهای مردم در بهار امسال در حالی رخ داده که طی ماه‌های گذشته سه بار و در بازه‌های زمانی چند روزه ممنوعیت‌های تردد به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا رسیده است چرا که قرار بود با اعمال این ممنوعیت‌ها، ایران از پیک چهارم کرونا عبور کند اما هنوز کشور به شرایط متعادلی از پیک چهارم نرسیده به گفته مسئولان به پیک پنجم رسیده و تعداد شهرهای قرمز کرونایی رو به افزایش است. این وضعیت نشان می‌دهد سفرهای مردم که بارها مورد هشدار مسئولان مختلف قرار گرفته بود در به وجود آمدن این شرایط تاثیر بسزایی داشته است.

در این میان تردد بین استانی در آذربایجان شرقی با ۶ درصد، اذربایجان غربی با ۵ درصد و اردبیل با چهار درصد بیشترین رشد را در خرداد ماه امسال داشته است و جالب‌تر اینکه همین ترددها در گیلان با ۱۶ درصد، مازندران با ۱۴ درصد و همدان با ۱۱ درصد کاهش رو به رو شده است.

نگاهی دقیق‌تر به آمارهای ترددهای بین‌ استانی در خرداد امسال نشان می‌دهد که آمارهای تخلیه وسایل نقلیه مختلف در استان‌هایی مانند تهران و البرز و آمار انباشت خودرو در استان‌های شمالی مسافرپذیری مانند مازندران و گیلان نشان می‌دهد که دقیقا در ایام تعطیلات و روزهای پایانی هفته آمار تخلیه تهران و البرز روند افزایشی معناداری داشته و در سوی دیگر انباشت خودروهای غیر بومی در این دو استان شمالی به شدت افزایش پیدا کرده است. این آمار هم در بررسی تاثیر سفر بر موج پنجم کرونا قابل توجه هستند.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر حتی وضعیت سفرهای جاده‌ای در نیمه خرداد با وجود اعمال ممنوعیت شش روزه تردد تغییری نکرده و تنها روزهای رفت و برگشت سفرهای مردم به قبل و بعد از این ممنوعیت تغییر کرده است که به عنوان مثال این آمارها نشان از خروج وسایل نقلیه از تهران و البرز قبل از اعمال محدودیت‌ها و بازگشت آن‌ها دقیقا پس از پایان ممنوعیت داشته است.

در نتیجه بی توجهی مردم به پروتکل‌های کرونایی اعلام شده و از سوی دیگر عدم نظارت دقیق‌تر و سختگیرانه‌تر توسط متولیان و دستگاه‌های نظارتی سبب شده تا طی روزهای گذشته و بر اساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پیک پنجم کرونا وارد شده‌ایم.

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17313

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com