جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان اینکه نیمی از واحدهای روستایی کشور نوسازی شده است گفت: «خانه‌هایی که مقاوم‌سازی شده در زلزله و سیل‌های اخیر کوچک‌ترین آسیبی ندیدند.»

مقاوم‌سازی نیمی از خانه‌های روستایی

03:00۰

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان اینکه آمار مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی ۵۰ درصد است گفت: «خانه‌هایی که مقاوم‌سازی شده در زلزله و سیل‌های اخیر کوچک‌ترین آسیبی ندیدند.»

به گزارش اسپات نیوز، حمیدرضا سهرابی اظهار کرد: «بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۵ میلیون و ۶۷۷ هزار واحد مسکونی روستایی داریم که تا کنون حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد که ۵۰ درصد را شامل می‌شود بهسازی و مقاوم‌سازی شده است.»

وی درباره مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی افزود: «تا قبل از سال ۱۳۸۴ که طرح نوسازی مسکن روستایی شروع شد تنها ۷ درصد واحدها مقاوم بودند. البته ۱۰ سال پیش از آن طرح بهسازی داشتیم اما بیشتر به نوسازی واحدهای آسیب‌دیده در سوانح پرداخته می‌شد. از سال ۱۳۸۴ به شکل جدی مقاوم‌سازی سالیانه حدود ۲۰۰ هزار کلید خرد که با فراز و فرودها یک میلیون و ۸۵۳ هزار واحد در این ۱۶ سال نوسازی شده است. در بخش واحدهای آسیب‌دیده در سوانح نیز ۵۵۰ هزار واحد بازسازی شد که جمعا با ۷ درصد قبلی به حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار یعنی تقریبا ۵۰ درصد کل واحدهای روستایی واحد می‌رسد.»

بیشتر بخوانید:

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن تا سال ۱۴۰۵ طبق برنامه ۷۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی می‌شود گفت: «کیفیت ساخت‌وساز در روستاها به تایید وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی، بسیار بالا رفته است. در پرداخت تسهیلات ساخت، مرحله به مرحله تسهیلات را آزاد می‌کنیم. علاوه بر نظارت بنیاد مسکن، نظام مهندسی نیز بر مراحل مختلف پیشرفت کار را زیر نظر دارد و حق الزحمه مهندسان نیز مرحله به مرحله پرداخت می‌شود.

به گفته سهرابی، واحدهای روستایی که نوسازی شده است در زلزله و سیل‌های اخیر کوچک‌ترین آسیبی ندیدند. عمده تخریب‌ها مربوط به واحدهای خشت و گلی و فرسوده است.

وی خاطرنشان کرد: «علاوه بر بحث نوسازی و بهسازی، بنیاد مسکن برنامه‌های مختلفی شامل ساخت ۲۵ هزار واحد برای اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر، احداث ۱۱۵ هزار واحد در روستاها و حاشیه شهرها، ساخت ۷۰ هزار واحد با پرداخت کمک و تسهیلات از حساب ۱۰۰ امام (ره)، ساخت ۲۰۰۰ واحد برای ایتام، ۶۵۰۰ واحد برای خانوارهای دومعلولیتی روستایی را در دستور کار دارد.»

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17355

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com