جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واردات واکسن

واردات واکسن تاکنون شش ماه تاخیر داشته است

03:28۰

وزارت بهداشت می‌گوید ایران ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن کوواکس را خریداری کرده و به زودی وارد کشور می‌شود اما خبری از واردات واکسن نیست. اگرچه مدیر روابط عمومی این وزارت می‌گوید واکسن قرار است طبق برنامه تحویل گرفته شود.

به گزارش اسپات نیوز، از ۱۶ دی سال گذشته تاکنون ایران درگیر خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن کواکس است. ۱۶ دی ماه رئیس کل بانک مرکزی گفته بود: «تهران پیش‌پرداخت خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از طریق برنامه کواکس را به حساب کارزار سازمان جهانی بهداشت واریز کرده است.»

۲۸ دی‌ماه همان سال سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وعده داد که این میزان واکسن نهایتا تا اسفند ماه وارد شود. او گفته بود ۵۲ میلیون دلار برای خرید واکسن کواکس پرداخت کرده‌ایم که با این مبلغ حدود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده که هم اکنون در انتظار دریافت این میزان دوز تا دو ماه آینده هستیم.»

چهار ماه گذشت و در مجموع کمتر از ۷ میلیون دز واکسن وارد کشور شده و حدود ۴ درصد جمعیت ایران دز اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: 

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در هشتم خرداد اعلام کرد ۱۲۵ میلیون دلار از منابع ارزی ایران در عراق برای خرید ۱۶ میلیون دوز واکسن از کوواکس استفاده می‌شود. او وعده داده بود که ترتیبات اداری این انتقال و خرید واکسن‌ها در کمتر از یک هفته انجام شود و این واکسن‌ها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران قرار بگیرد. یک ماه هم از زمان وعده اردکانیان گذشته و هنوز روند واردات واکسن خیلی کند پیش می‌رود.

خبری که ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو هم تایید کرد  این بود که ایران دسترسی به ۱۶ میلیون دوز واکسن کرونا را از دست داد چون مقامات ایرانی در تصمیم‌گیری برای تهیه این واکسن تعلل کردند و  در این باره گفت: ایران سهمیه کواکس را سریع‌تر می‌توانست خریداری کند اما دولت نتوانست پول انتقال دهد و نتوانست واکسن کواکس را وارد کند.

تاخیر دولت در واریز پول و ایجاد تعلل در خرید واکسن را حسن روحانی هم تایید کرد. او ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ گفت: «ما جزو اولین خریداران واکسن از کوواکس بودیم اما بخاطر تحریم نتوانستیم پول خرید را منتقل کنیم. راه مطمئن پیدا نکردیم. تا رفتیم راه پیدا کنیم، طول کشید و دیگران آمدند جلوی ما را گرفتند و ما عقب افتادیم. کواکسی که بنا بود واکسن‌هایش در ماه اسفند به دست ما برسد، یا حتی زودتر، تأخیر افتاد.»

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17364

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com