جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

برترین استخراج‌کنندگان رمزارز

ایران در لیست برترین استخراج‌کنندگان رمزارز قرار گرفت

03:29۲

بر اثر وجود تعرفه‌های تخفیفی برای استخراج رمزارز، افراد زیادی در کشور به این کار روی آوردند و ایران را به فهرست برترین استخراج‌کنندگان رمزارز وارد کردند.

به گزارش اسپات نیوز، «محمد خدادادی بهلولی» مجری طرح تأمین برق مراکز استخراج رمزارزها در توانیر درباره رتبه ایران در میان برترین استخراج‌کنندگان رمزارز، تصریح کرد: «در حال حاضر چین، روسیه، آمریکا، قزاقستان، کانادا، ایسلند و ایران هفت کشوری هستند که بیشترین میزان استخراج رمز ارز در آنها صورت می‌گیرد.»

به گفته وجود تعرفه‌های مخفف حامل‌های انرژی و بسیار ناچیز در مقایسه با قیمت‌های جهانی را می‌توان از دلایل عمده شیوع پدیده استخراج غیرمجاز رمزارزها در ایران دانست.

مجری طرح تأمین برق مراکز استخراج رمزارزها تاکید کرد: تاکنون ۳۶۴۶ مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز با ۱۹۶ هزار و ۲۳۳ دستگاه ماینر شناسایی و جمع آوری شده است.

وی ادامه داد: «توان مصرف برق این تعداد مرکز غیرمجاز رمزارز، بیش از ۵۷۰ مگاوات بود و برای تولید این میزان برق و رساندن آن به محل مصرف، باید نیروگاهی به بزرگی ۸۰۰ مگاوات احداث می‌شد.»

بیشتر بخوانید:

دستگاه‌های ماینر چه میزان برق مصرف می‌کنند؟

خدادادی توضیح داد: «برای استخراج رمزارزها باید محاسبات ریاضی پیچیده‌ای توسط رایانه به‌صورت مستمر انجام شود که مستلزم مصرف برق زیادی است. استخراج یک بیت کوین به بیش از ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این میزان بیشتر از برق مصرفی حدود ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک شبانه روز است.»

او با مقایسه میزان مصرف یک ماینر با سایر وسایل خانگی بیان کرد: «مصرف برق یک ماینر ۲ تا ۳ کیلوواتی به میزان ۳۵ پنکه یا ۱۵ یخچال فریزر است. ماینری با این مشخصات همچنین به اندازه ۵ کولر آبی یا یک کولر گازی برق مصرف می‌کند.»

شناسایی مراکز غیرمجاز نیازمند همکاری مردم است

وی با اشاره به لزوم همکاری مردم در شناسایی مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز، اعلام کرد: «مردم می‌توانند اطلاعات خود را درباره استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمزارز را در سامانه سمات به آدرس www.tavanir.org.ir/samaat ثبت کنند تا به موضوع رسیدگی شود.»

خدادادی گفت: گزارش‌دهندگان بسته به اهمیت گزارش می‌توانند تا سقف ۲۰ میلیون تومان پاداش بگیرند. همچنین اطلاعات افرادی که گزارش ثبت می‌کنند کاملا محرمانه باقی خواهد ماند.

گفتنی است در زمینه رمزارزها و ماینینگ، مجلس اخیرا طرحی برای ممنوعیت استفاده از رمزارزهای غیر بومی در شبکه پرداخت مطرح کرده و هدف از آن را «حمایت از استخراج رمزارز و ساماندهی بازار مبادلات داخلی آن» عنوان کرده است.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17443

2 Comments

  1. ehsnmohammadzadeh

    بسیار عالی بود و اینکه فکر کنم ما از چین و کره هم بیش تر رمز ارز خارج می کنیم.

  1. محمود

    فقط کاش قطعی برق و کنترل کنن که باعث اذیت و آزار مردم نشه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com