جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو

فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو رو به اتمام است

02:08۰

ثبت‌نام در فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو از ۱۰ تیر آغاز شده و امروز شنبه ۱۲ تیر ماه آخرین فرصت آن است.

به گزارش اسپات نیوز، امروز آخرین مهلت جهت ثبت‌نام در طرح پیش‌فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو است؛ شایان ذکر است گمان می‌شود که در این طرح تا ۱۰۰ میلیون تومان هم رانت توزیع شود.

پژو پارس بنزینی، پژو پارس tu5 و دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک سه خودرویی هستند که با قیمت‌های به ترتیب ۱۴۰ میلیون، ۱۴۵ میلیون و ۳۹۰ میلیون تومان در طرح فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو به فروش می‌رسند.

مقایسه قیمت خودروهای در فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو و بازار

حال سوال اصی اینجاست که قیمت‌هایی که در فروش فوق‌العاده ارائه می‌شوند با قیمت‌های بازار چقدر اختلاف دارند؟

خودرو پژو پارس tu5 در طرح فروش فوق‌العاده ۱۴۵ میلیون تومان است اما در بازار ۲۷۶ میلیون تومان قیمت دارد. یعنی امکان رسیدن به ۱۳۱ میلیون تومان سود برای خریدار وجود دارد . در واقع ۹۰ درصد معادل پول خود خریدار رانت برده است.

پارس بنزینی هم وضعیت مشابهی در بازار دارد، قیمت این خودرو در بازار ۲۴۵ میلیون است د که یعنی در طرح فروش فوق‌العاده با زمان تحویل سه ماه بعد هر کس که این خودرو را تحویل بگیرد می‌تواند با ۱۰۵ میلیون تومان سود بفروشد. در واقع رانتی معادل ۷۵ درصد آنچه متقاضی به ایران‌خودرو پرداخت می‌کند.

در مقایسه با دو خودرو بالا، میزان رانت در خودرو دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک کمتر است. این خودرو ۳۹۰ میلیونی ایران‌خودرو در بازار ۴۵۳ میلیون تومان قیمت دارد. توزیع رانت ۶۳ میلیونی به معنای آن است که خریدار معادل ۱۶ درصد پول خود رانت به جیب خواهد زد.

بیشتر بخوانید:

طرح فروش فوق‌العاده، به نفع خودروسازان یا به ضرر آن‌ها؟

بسیاری از خودروسازان ادعا می‌کنند در سال گذشته به دلیل ارزان‌فروشی بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان ضرر کرده‌اند. اما همچنان قصد دارند از طریق قرعه‌کشی رانت‌های چند صدمیلیونی به تعدادی خاص از مشتریان خود بدهند!

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17410

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com