جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واردات خودرو

وام ۵۰۰ میلیونی خودرو را چگونه بگیریم؟ + جزئیات

04:008۰

در حالی که عموم مردم برای دریافت وام‌های ناچیز بانکی با ده‌ها قانون و سخت‌گیری کوچک و بزرگ درگیرند، اگر سری به سایت‌های بازاریابی انلاین از جمله دیوار و شیپور بزنیم، آگهی‌هایی مبنی بر صدور وام ۵۰۰ میلیونی خودرو در کمتر از یک روز می‌بینیم که قطعا هر متقاضی خریدی را وسوسه می‌کند، اما آیا می‌توان به این وام‌ها و کسانی که آن‌ها را پرداخت می‌کنند، اعتماد کرد؟

به گزارش اسپات نیوز، اگر قصد خرید خودرو داشته باشید و بخواهید روی بانک به عنوان پرداخت‌کننده بخشی از مبلغ آن حساب باز کنید، در نهایت چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان ته حساب بانکی‌تان را خواهد گرفت که با سودهای سالانه ۱۸ تا ۲۴ درصدی نیز همراه است.

این در حالی است که همین مبلغ ناچیز، صرفا برای خرید خودرو نو داخلی پرداخت می‌شود و بازپرداخت آن نیز ۳ ساله است.

نحوه دریافت وام خودرو از بانک

اولین شرط برای دریافت وام خودرو از بانک، داشتن یک حساب قرض‌الحسنه جاری یا پس‌انداز در یانک وام‌دهنده است. وام هم در صورتی به حساب‌تان تعلق می‌گیرد که حداقل یک سال از افتتاح حساب‌تان گذشته باشد و خیال بانک از حجم تراکنش‌ها و فعالیت آن راحت باشد.

نکته مورد توجه دیگر برای دریافت وام خودرو از بانک، سخت‌گیری‌هایی است که در مورد ضامن‌ها صورت می‌گیرد، به‌طوری که ضامن وام حتما باید کارمند رسمی یا مشتری مورد تایید بانک‌ها باشد.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که در مرحله آخر و پس از پشت سر گذاشتن هفت خان، مبلغ وام در نهایت نه به شکل نقدی، بلکه به صورت چک به حساب خودروساز مورد نظر صادر می‌شود.

وام خودرو ۵۰۰ میلیونی ؛ بگیریم یا نه؟

اگر وام‌های بانکی کفاف پر کردن اختلاف حساب قیمت خودرو با موجودی ما را ندهد، قطعا راهکار بعدی دریافت وام‌ها و تسهیلات غیربانکی است که این روزها تعداد آن‌ها در اپلیکیشن‌های معامله خودرو سر به فلک کشیده است. اما موضوعی که بسیاری از متقاضیان را نگران می‌کند، میزان ریسک دریافت آن است.

به عنوان مثال، در یکی از آگهی‌های وام خودرو، سخن از پرداخت ۴۸ ساعته مبلغ وام که معادل ۵۰ درصد قیمت خودرو و با سقف ۵۰۰ میلیون تومان است، سخن به میان آمده است.

یکی از این اپلیکیشن‌ها، این وام را که بازپرداخت آن بین ۶ تا ۳۶ ماه است را محدود به خودروهای مدل ۹۳ به بالا کرده است.

در یکی دیگر از اپلیکیشن‌های معروف این حوزه از یک وام خودرو معادل ۵۰ درصد اززش آن صحبت شده است. البته، با دریافت این وام، سند خودرو به نام وام‌دهنده ثبت خواهد شد، نه خریدار!

البته، موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود و شرایط وسوسه‌کننده دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، خریدار تا پایان مهلت پرداخت قسط، امکان تعویض خودرو خود با خودروهای دیگر را دارد. از سوی دیگر، ادعا شده که این وام ظرف یک روز کاری پرداخت شده و مهلت بازپرداخت آن بین ۶ تا ۱۶ ماه و با کمنرین سود است.

لزوم مشاوره حقوقی پیش از دریافت وام خودرو

هرچقدر هم که جزئیات آگهی‌های دریافت وام خودرو وسوسه‌انگیز و اغواکننده باشد، باز هم از ریسک‌های مربوط به آن کاسته نمی‌شود. همین موضوع موجب شده تا بسیاری از کارشناسان اقتصادی نسبت به دریافت این گونه وام‌ها هشدار داده و متقاضیان را از دریافت آن بر حذر دارند. با این حال، آن‌ها معتقدند حتی اگر خریدار بر دریافت چنین وامی به اجماع کلی رسیده، حتما از مشاوره حقوقی پیش از دریافت خودرو استفاده کند.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17430

490 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com