جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

پروژه سامانه سجام

پروژه سامانه سجام ؛ پرهزینه و بی‌فایده از جیب بیت‌المال

03:00۰

با وجود گذشت چند سال از راه‌اندازی سامانه سجام توسط شرکت «سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه»، این پروژه هنوز به حداقلی‌ترین کارکردهای ممکن هم نزدیک نشده است.

به گزارش اسپات نیوز، بسیاری از سهامداران به دلایلی چون کم بودن سود، مشغله و یا بی‌اطلاعی برای دریافت سود سهام خود پس از مجمع به بانک مراجعه نمی‌کنند.

این وضعیت در حالی رخ داده که پس از راه‌اندازی پروژه از میان ۳۸ میلیون و ۹۰۰ هزار سهامداری که در سامانه سجام اقدام به عضویت کرده‌اند، احراز هویت ۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در آن با موفقیت انجام شده است؛ یعنی شماره حساب، شماره شبا و هر اطلاعاتی که برای واریز سود نیاز است، در این سامانه وجود دارد. اما سوالی که در این میان مطرح است، این است که چرا سازمان بورس شرکت‌ها را ملزم به پرداخت سود سهامداران از طریق این سامانه نمی‌کند؟

بیشتر بخوانید:

پروژه سامانه سجام و آمار تاسف‌برانگیز در سال ۹۹

بر اساس اطلاعاتی که تا به امروز منتشر شده، تنها ۱۳۰ شرکت، معادل ۱۵ درصد شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه، سود سالانه خود را از طریق سجام به حساب سهامداران خود واریز کرده‌اند.

همین موضوع موجب شده تا با کنار هم قرار گرفتن عواملی چون تقسیم سود ناچیز برخی شرکت‌ها، پرتفوی کوچک برخی سهامداران و یا بی‌اطلاعی سهامداران از نجوه و زمان برداشت سود سهام، پول قابل توجهی وارد سیستم بانکی کشور شده و در آن رسوب کند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، با توجه به حجم سهامداران در کشور، این رسوب پول به حدی قابل است که برخی به واسطه آن به طمع افتاده و همین موضوع موجب شده تا سامانه سجام، سامانه‌ای که قرار بود ساماندهی سهامداران و واریز سو آنان را در پی داشته باشد، کارایی حداقلی خود را از دست داده و به لیست پروژه‌های پرهزینه، پرحاشیه و بی‌فایده اضافه شود.

انتهای پیام

منبع
اکو ایران
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17450

493 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com