جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کرونا دلتا

کرونا دلتا به جان کشور افتاد

05:48۰

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا توضیحاتی را درباره آخرین وضعیت کرونا دلتا در کشور ارائه داد و از پیشروی این بیماری در همه مناطق کشور خبر داد.

با نگاهی به وضعیت کرونا در کشور و دنیا متوجه شدیم متوجه شدیم موج جدیدی از ویروس کرونا تحت عنوان کرونا دلتا یا کرونای هندی تشکیل شده است.

در حال حاضر ۶۸ کشور درگیر این ویروس شده‌اند تا جایی که در برزیل بالای ۱۶۰۰ مرگ ثبت شد و در هندوستان همچنان علی رغم اندکی کاهش، بالای ۷۵۰ مرگ در روز ثبت شد.

در اندونزی نیز تعداد بیماران درگیر کرونا دلتا هر روز در حال افزایش است و مردم با این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند.

علیرضا رئیسی درباره وضعیت نامناسب رعایت پروتکل‌ها تصریح کرد: در ایران در استان‌های جنوبی، شرقی و جنوب شرقی تعداد شهرهای درگیر در استان‌ها افزایش می‌یابد و علی‌رغم تاکیدات زیاد، رعایت پروتکل‌ها کمتر از ۷۰ درصد است که عدد پایینی است و اگر بخواهیم پروتکل اثرگذار باشد باید بالای ۸۵ درصد رعایت پروتکل داشته باشیم. وجود ویروس دلتا در جای جای کشور با توجه به قدرت سرایت آن قطعا می‌تواند میزان همه‌گیری را افزایش دهد و میران بستری و مبتلا را بیشتر خواهد کرد.

کرونا دلتا برای همه مناطق کشور کمین کرده است!

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا درباره شیوع کرونا دلتا اعلام کرد: وجود ویروس دلتا در جای جای کشور که پیدا شده، با توجه به اینکه قدرت سرایت این ویروس بسیار بالاست، می تواند میزان همه گیری، بستری و ابتلا را بیشتر کند. در حال حاضر ۹۲ شهرمان قرمز، ۱۸۳ شهر نارنجی و ۱۷۳ شهر هم زرد است.

او ادامه داد: بیش از نیمی از استان‌های کشور درگیر هستند. برخی استان‌ها ابتدای درگیری قرار دارند که اگر خوب رعایت کنند، می‌توانند مهار کنند، اما اگر سهل‌انگاری کنند بیماری می تواند کل استان را درگیر کند. در استانی مانند اصفهان فعلا فقط شهر اردستان درگیر و قرمز است. در ایلام یک شهر مهران درگیر است. خراسان شمالی و خراسان جنوبی هم فقط یک شهر درگیر دارند. در کرمانشاه فقط گیلان‌غرب درگیر است. در کهگیلویه و بویر احمد فقط گچساران درگیر است و در گیلان و استان مرکزی هم فقط یک شهر درگیر است. اما بقیه استان‌ها تعداد شهرهای درگیرشان بالاست.

کدام استان‌ها درگیر کرونا دلتا شده‌اند؟

علیرضا رئیسی درباره وضعیت کرونا دلتا در کشور بیان کرد: در تهران که ۱۰ تا از شهرهای استان تهران درگیر یعنی اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، تهران، دماوند، ری، شمیرانات، فیروزکوه، قرچک است. همچنین ۱۰ شهر استان سیستان و بلوچستان درگیر است که تقریبا سراسر استان درگیر شده است.

وی افزود: استان فارس شهرهای جنوبی و جنوب شرق استان درگیری دارند و ۱۰ تا از شهرستان های استان فارس درگیر هستند. در کرمان ۱۵ شهر درگیر است و در هرمزگان ۱۱ شهر درگیری دارند. به همین صورت استان های مختلف درگیری‌های مختلف دارند و حتما نیاز است که به دقت رعایت شده و پروتکل ها با دقت بیشتری رعایت شود.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به الزام تاکید بر مرزهای شرقی بیان کرد: در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تاکید زیادی بر کنترل مرزها، به ویژه مرزهای شرقی شد. نیروی انتظامی و ستاد نیروهای مسلح و سپاه تاکنون اقدامات خوبی برای کنترل مرزهای شرقی انجام دادند و امروز تاکید شد که کنترل مرزها به ویژه در مرزهای شرقی کشور تشدید شود. اقدامات نظارتی زیادی در مرزها انجام می شود و ۱۱۷ درصد رشد نظارت و مراقبت است، اما باز هم تاکید شد که بیش از این کنترل شود.

کمک ویژه به سیستان و بلوچستان در راه است

رئیسی اظهار کرد: موضوع دیگری که در ستاد مطرح شد این بود که به طور ویژه استان های درگیر مورد نظارت و دقت و کمک قرار دهیم. به ویژه در سیستان و بلوچستان که ارتباط مستقیمی با استاندار محترم آنجا برقرار شد و مسائل و مشکلات مطرح شد و قرار شد به صورت ویژه کمک‌هایی ارسال شود و اگر نیاز باشد، بیشتر کمک ها انجام شود. البته زیرساخت ها برای شیوع بیماری و پذیرش بیمار مهم است. خوشبختانه در زمینه اکسیژن ساز و تخت در استان سیستان و بلوچستان مشکل خاصی نیست، اما اقدامات بیشتری به ویژه در حوزه نظارت و رعایت پروتکل ها و اعمال قانون با پروتکل شکنان نیاز است که در این منطقه انجام شود. میزان رعایت پروتکل ها در سیستان و بلوچستان به طور میانگین زیر ۵۰ درصد است و نیاز است که مردم عزیز و صبور آن منطقه در رعایت پروتکل ها دقت بیشتری را داشته باشند.

او درباره تعطیلی مراکز در سیستان و بلوچستان توضبح داد: قرار شد در سیستان و بلوچستان بسیاری از اماکن و ادارات تعطیل باشند، از جمله بانک ها و ادارات دولتی، مگر آن‌هایی که خیلی ضروری هستند، باز باشند.

واکسیناسیون به کجا رسید؟

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا ذرباره وضعیت واکسیناسیون در کشور گفت: طی هفته گذشته سرعت واکسیناسیون بهتر شد و ان‌شاءالله طی این هفته و به ویژه هفته آینده سرعت واکسیناسیون قابل قبول خواهد بود و میزان قابل توجهی واکسن در اختیاز خواهیم داشت. در سطح کشور ازدحام و تجمع آنچنانی طی هفته گذشته نداشتیم و واکسیناسیون خوب و روان انجام شد و در دو یا سه مرکز شلوغی‌هایی بود که با تمهیداتی نظیر افزایش مراکز تجمیعی و نوبت‌دهی، آنجا هم به وضعیت عادی بازگشته و واکسیناسیون با سرعت و دقت بهتری ادامه پیدا خواهد کرد. مردم نگران دوز دوم واکسن نباشند و قطعا کسانی که دُز اول را دریافت کردند، دُز دوم را هم دریافت می‌کنند.

او اضافه کرد: الان تقریبا وضعیت انجام واکسیناسیون گروه سنی که اعلام کردیم مطلوب و مناسب است و طی هفته آینده به احتمال خیلی زیاد گروه سنی پایین‌تری اعلام می‌کنیم که واکسیناسیون انجام دهند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به توزیع ۳۰۰ هزار دز واکسن برکت، عنوان کرد: خوشبختانه قریب به ۳۰۰ هزار دز واکسن داخلی برکت به دستمان رسیده که توزیع شده است و امید داریم در هفته‌های آینده میزان واکسن‌های تولید داخل و خارجی افزایش یابد و سرعت واکسیناسیون قابل قبول باشد. تا کنون حدود ۷ میلیون دُز واکسن توزیع کردیم که حدود ۲ میلیون نفر هر دو دُز و حدود ۴ میلیون نفر هم دُز اول را دریافت کردند که در زمان نوبت دُز دوم را هم دریافت خواهند کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در هفته‌های آینده وضعیت تامین واکسن ما بسیار مطلوب‌تر خواهد بود.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته ما از شهریور ماهیانه ۱۰ میلیون دُز واکسن داخلی به دستمان خواهد رسید و تا پایان سال همه گروه هدف کشور را واکسینه می‌کنیم.

وی گفت: مردم برای واکسن به سیستم نوبت دهی توجه کنند و افرادی که پیامک دریافت نکردند مستقیما به مراکز مراجعه نکنند که باعث شلوغی نشود.

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17428

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com