جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مصوبه سقف اجاره‌بها

برخورد جدی با بنگاه‌های بی‌توجه به مصوبه سقف اجاره‌بها

03:00۰

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به لزوم اجرای مصوبه سقف اجاره‌بها و تمدید خودکار قرارداد‌های اجاره، از برخورد قانونی و جدی با بنگاه‌های متخلف در این زمینه خبر داد.

به گزارش اسپات نیوز، مصطفی قلی‌خسروی در این مورد می‌گوید: «در صورت اعلام شکایت از سوی مستاجران برای تنظیم قرارداد‌های خارج از ضوابط اعلام شده، با دفتر معاملات ملکی متخلف برخورد قانونی انجام می‌شود.»

وی با اشاره به لزوم اجرای مصوبه سقف اجاره‌بها، ادامه داد: «همه قرارداد‌های اجاره، پیرو مصوبه ستاد مبارزه با کرونا به صورت خودکار تمدید می‌شود و نیازی به مراجعه مستاجران به بنگاه‌های املاکی نیست.»

قلی‌خسروی اضافه کرد: بر این اساس، پشت‌نویسی قرارداد‌های اجاره سال گذشته بین مالک و مستاجر هم می‌تواند قانونی باشد.

تمدید قراردادهای اجاره بدون نیاز به کمیسیون

بنابر تصمیم ستاد کرونا در خصوص تمدید خودکار قرارداد‌های اجاره، برای جلوگیری از پرداخت هزینه اضافی از سوی مالک و مستاجر، قراردادهای اجاره به صورت خودکار تمدید خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

برخورد با بنگاه‌های بی‌توجه به مصوبه سقف اجاره‌بها

بر اساس این مصوبه، اتحادیه املاک تابع مصوبه دولت است و در صورت اعلام شکایت از سوی مستاجران برای تنظیم قرارداد‌های خارج از ضوابط اعلام شده با دفتر معاملات ملکی برخورد قانونی انجام می‌شود.

این در حالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان، توانمندی مستاجران با پرداخت تسهیلات اجاره بهترین سیاست برای بازار اجاره است و هرگونه دخالت در قیمت‌گذاری، افزایش قیمت‌ها را دز پی خواهد داشت.

بر اساس قانون، چنانچه بنگاه‌های معاملاتی ملکی به تنظیم قرارداد‌های خارج از ضوابط اعلام شده اقدام کنند، پلمب می‌شوند و صورت تکرار نسبت به ابطال پروانه از طریق مراجع ذی‌صلاح اقدام می‌شود.

مفاد مصوبه ستاد ملی کرونا چه بود؟

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا حداکثر افزایش اجاره بهای واحد‌های مسکونی برای شهر تهران تا ۲۵ درصد، برای کلان‌شهر‌های دیگر حداکثر ۲۰ درصد و در سایر شهر‌ها ۱۵ درصد تعیین شد و همچنین با توجه به این مصوبه همه قرارداد‌ها در دوره کرونا و تا سه ماه پس از آن تمدید می‌شود.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17471

490 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com