جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

تعطیلات تابستانی خودروسازان

تعطیلات تابستانی خودروسازان آغاز شد

03:25۰

تعطیلات تابستانی خودروسازان که هرساله با توقف خطوط تولید به مدت یک هفته تا ۱۰ روز همراه است، این بار زودتر از موعد همیشگی آغاز شده است.

به گزارش اسپات نیوز، ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو، سالانه بین یک هفته تا ده روز تعطیل می‌شوند و در حالت عادی به بازسازی خطوط تولید و تعمیرات لازم می‌پردازند؛ در حالی که در دوران تحریم شرایط کاری آن‌ها تغییر کرده و باید تکلیفی اضافه انجام دهند. این تکلیف اضافه، تکمیل خودرو‌های ناقص است که تابستان گذشته و تعطیلات نوروز امسال نیز به عهده آن‌ها بود.

خودرو‌های ناقص محصولاتی هستند که به دلیل کمبود یا نبود برخی قطعات از خطوط تولید به پارکینگ‌ها منتقل می‌شوند تا پس از تامین قطعه مورد نیاز، فرایند تولید آن‌ها کامل شود.

پدیده خودروهای ناقص اغلب در دوران تحریم رخ می‌دهد.

تعطیلات تابستانی خودروسازان ؛ زودتر از همیشه!

گفتنی است که هر سال مدیران این صنعت شهریورماه را برای تعطیلات تابستانی خودروسازان در نظر می‌گرفتند ولی برخلاف روال پیشین، تعطیلات امسال از امروز شروع خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

علت تولید خودروهای ناقص

در دوران تحریم به دلیل کمبود قطعات، تولید افت می‌کند و اگر بنا فقط بر تولید خودرو‌های کامل باشد، درصد افت تولید شدیدتر خواهد بود. به همین جهت به خودروسازان تاکید  می‌شود به دلیل حساسیت وزارت صنعت، معدن و تجارت به آمار، تا جایی که امکان دارد ولو به قیمت تولید خودروهای ناقص، تولید را بالا ببرند.

شایان ذکر است که خودروسازان در شرایط عادی تولید نیز با نیروی مازاد مواجهند و اگر در دوران تحریم فقط محصولات کامل تولید کنند، بخش قابل توجهی از نیروهای آن‌ها بیکار خواهند شد.

طی سه سال گذشته، بخش قابل توجهی از تولیدات خودروسازان متشکل از خودروهای ناقص است، تا جایی که گاهی آمار آن‌ها از ۲۰۰ هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان هم گذشته است.

اغلب مشکل اصلی خوروهای ناقص، قطعات الکترونیکی است که در حال حاضر امکان ساخت داخلی آن‌ها وجود ندارد. اگرچه طی دو سه ماه گذشته معضل جهانی کمبود تراشه، خودروسازان ایرانی را هم درگیر کرد و باعث افزایش تولید محصولات ناقص و کاهش سرعت روند تکمیل آن‌ها شد.

در هر صورت ، تکمیل محصولات ناقص در تعطیلات تابستانی امسال نیز در دستور کار خوروسازان قرار گرفته است. اگرچه تعطیلی بانک‌ها و گمرک در روزهای شنبه و یکشنبه نیز در تغییر تاریخ تعطیلات تابستانی خودروسازان بی‌تاثیر نبود.

انتهای پیام

منبع
دنیای اقتصاد
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17546

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com