جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مهاجرت به عراق

علت جذابیت مهاجرت به عراق برای ایرانی‌ها چیست؟

03:00۱

چند سالی است که تب مهاجرت به عراق به عنوان یکی از جذاب‌ترین مقاصد مهاجران ایرانی بالا گرفته است، اما آیا دلیل این پدیده تنها کسب درآمد بیشتر است؟

به گزارش اسپات نیوز، در حالی که انتظار می‌رود کارگران به قصد افزایش درآمد خود مهاجرت کنند، اختلاف ۵۰ دلاری درآمد در ایران و عراق معادل یک میلیون و ۲۵۰ هزارتومان، نمی‌تواند به تنهایی دلیل کافی برای این مهاجرت باشد.

از آنجایی که عراق کشوری جنگ زده است و حتی حقوق کارگران در آن به درستی رعایت نمی‌شود، انتظار می‌رود دلایل محکم‌تری برای مهاجرت به عراق از سوی کارگران وجود داشته‌ باشد.

اگرچه عراق در چند ماه اخیر درگیر تورم ۵ درصدی است که علت آن بازسازی این کشور پس از جنگ با داعش است؛ در سال‌های اخیر این کشور تورم خود را به خوبی مدیریت کرده و آن را بین بازه ۰ تا ۱ درصد نگه داشته است. این در حالی است که در ایران طی ۵ سال اخیر (به غیر از سال ۹۶) شاهد تورمی حدود ۵۰ درصد بوده‌ایم.

بیشتر بخوانید:

علاوه بر این، در حالی که در ایران مالیات بر درآمد بین ۱۵ تا ۳۵ درصد است، عراق این نرخ را ثابت و برابر با ۱۵ درصد در نظر گرفته است. گفتنی است که ایران همچنین به دنبال وضع مالیات‌های جدیدی مانند مالیات عایدی بر سرمایه است.

جولان خودروهای وارداتی؛ مشوق مهاجرت به عراق

در خیابان‌های این کشور شاهد انواع خودروهای وارداتی هستیم؛ از پراید ۶۰۰۰ دلاری ایرانی تا فورد ۲۴۰۰۰ دلاری آمریکایی. این در حالی است که خرید این خودروها برای اکثر طبقات این کشور میسر است و علت آن تعرفه گمرکی ۰ تا ۵۰ درصدی در این کشور است. این دامنه برای قطعات و خودروهای لوکس تا ۱۵ درصد است.

این در حالی است که در ایران، تعرفه گمرک مرزهای ۱۰۰ درصد را هم می‌شکند و نرخ بالای این تعرفه دشواری‌های زیادی در واردات کالا و خودرو به وجود آورده است.

انتهای پیام

منبع
اکو ایران
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17554

493 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

1 دیدگاه

  1. anna.fakoor96

    ایکاش یکم بیشتر توضیح میدادید

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com