جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت طلا

قیمت طلا در بازار جهانی و رابطه آن با تورم و نرخ بهره

03:00۰

قیمت طلا در یازار جهانی تحت تاثیر عوامل بسیاری است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تورم و نرخ بهره اشاره کرد. اما سوالی که همواره در میان معامله‌گران مطرح است، این است که این رابطه به چه شکل جریان دارد؟

وقتی بازار طلا را ارزیابی می‌کنید، بد نیست بدانید یکی از عوامل مهم در مزیت داشتن ذخیره طلا، نرخ بهره است. دو نوع نرخ بهره در این بررسی نقش دارد؛ «نرخ بهره اسمی» که به‌طور مثال در نرخ بازدهی اوراق خزانه ده‌ساله دیده می‌شود و «نرخ بهره واقعی» که با در نظر گرفتن تورم تنظیم می‌شود.

اگر تورم بالا برود و نرخ بازدهی اوراق خزانه ثابت بماند یا کاهش پیدا کند، نرخ بهره واقعی کم می‌شود. این موضوع موجب می‌شود هزینه نگهداری و سرمایه‌گذاری بر دارایی‌های مثل طلا که بهره به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، کمتر شود.

در حال حاضر، نرخ بهره واقعی در ایالات متحده آمریکا منفی است؛ بنابراین، هزینه فرصت نگهداری طلا در پایین‌ترین حد است و این نکته را به سرمایه‌گذار گوشزد می‌کند که بازگشت سرمایه بهتری نسبت به اوراق خزانه و پول نقد دارد.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر، تاریخ می‌گوید قیمت طلا با کاهش نرخ بهره واقعی، اقزایشی می‌شود. بر همین اساس، در ماه فوریه که شاهد ارقام بالاتری برای نرخ بهره بودیم، قیمت طلا کمی سرکوب شد اما اخیرا، نرخ بهره به پایین‌ترین محدوده‌ها در پنج ماه گذشته نزول کرده و شاخص قیمت مصرف‌کننده، افزایش داشته است. پس، نرخ بهره واقعی به طور قابل ملاحظه‌ای افت کرده است.

با توجه به افزایش ۴.۵ درصدی شاخص قیمت مصرف‌کننده و اتفاقی که برای نرخ بازدهی اوراق ده‌ساله افتاده، نرخ بهره در حال حاضر در محدوده ۳.۲۵ درصد سیر می‌کند که بر اساس تئوری‌ها، این موضوع عاملی برای افزایش اساسی قیمت طلاست.

انتهای پیام

منبع
اکو ایران
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17544

490 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com