جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

رکورد تورم

ثبت دومین رکورد تورم طی ۸ ماه اخیر

03:00۰

دومین رکورد تورم طی ۸ ماه اخیر در حالی شکسته شد که رکورد قبلی متعلق به ۲۵ سال گذشته است.

به گزارش اسپات نیوز، رکورد میانگین ۲۵ سال گذشته که در خرداد ماه سال جاری به ثبت رسید، معادل ۴۳ درصد بود. به این معنی که خانوار‌ها باید به طور میانگین ۴۳ درصد بیشتر از خرداد‌ماه سال گذشته برای خرید کالا‌ها و خدمات یکسان هزینه کنند. این رکورد بار دیگر در تیر ماه، یک ماه پس از ثبت رکورد قبلی، شکسته شد و به بیش از ۴۴ درصد رسید.

در ماه سوم بهار ۱۴۰ تورم میانگین ایران به بالاترین میزان ۲۵ سال اخیر رسیده بود.نرخ تورم خرداد‌ماه، برابر با ۲.۵ درصد بوده است. بررسی آمار‌ها نشان می‌دهد پس از افت موقتی قیمت‌ها در اردیبهشت ماه، دوباره قیمت‌ها افزایش یافته و روند رو به رشد در پیش گرفته‌اند. ادامه روند رشد قیمت‌ها باعث شد که رکورد دیگری هم در تیر ماه سال جاری به ثبت برسد.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. طبق بررسی‌های انجام شده، نرخ تورم ماهیانه تیر ماه به  ۳.۵ درصد رسیده است که در مقایسه با خرداد، ۱.۰ درصد افزایش داشته است.این در حالی است که از آذر ماه سال گذشته تا کنون هرگز شاهد چنین تورم ماهانه‌ای نبوده‌ایم.

بیشتر بخوانید:

بالاترین رشد ماهانه قیمت‌ها تا پیش از این مربوط به آبان ماه سال گذشته، معادل ۵.۲ درصد بود.

شایان ذکر است که خانواده‌های روستایی افزایش هزینه بیشتری را متحمل شدند.بر اساس بررسی‌ها نرخ تورم در تیر‌ماه ۱۴۰۰ به بیش از ۴۴ درصد رسیده است. در حالی که این شاخص برای خانواده‌های روستایی به ۴۷.۷ درصد رسیده است. این تفاوت اما در تورم ماهانه ازین ترتیب پیروی نمی‌کند و تورم ماهانه خانواده شهری بالاتر از تورم ماهانه خانواده روستایی است.

در حالی که هنوز یک ماه به پایان دولت روحانی باقیست و این رکورد می‌تواند باز هم شکسته شود،  ابراهیم رئیسی وعده داده در نخسین سال ورودش به ساختمان پاستور نرخ تورم را به نصف برساند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17561

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com